Nismë e re nga SHBA-të dhe Rusia për sistemin raketor | Gjermania - Tregu i punës | DW | 09.12.2007
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Gjermania - Tregu i punës

Nismë e re nga SHBA-të dhe Rusia për sistemin raketor

Në konfliktin për instalimin e sistemit mbrojtës raketor në Europë, SHBA-të dhe Rusia kanë ndërrmarrë një nismë të re për të gjetur një marrëveshje.Të enjten e ardhëshme janë planifikuar bisedimet bilaterale në Budapest, bëri të ditur ministria e jashtëme amerikane.SHBA-të dëshirojnë të stacionojnë një pjesë të këtij sistemi në Poloni dhe Çeki, që sipas disa interpretimeve do të shërbejnë për tu mbrojtur nga sulmet e të ashtëquajturave "shtete të pabesa". Rusia e sheh mbrojtjen raketore si një kërcënim për sigurinë kombëtare të tij.

 • Data 09.12.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/CZHt
 • Data 09.12.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/CZHt