Manchester United fitoi Ligën e Kampionëve | 1914 - Lufta e I Botërore | DW | 22.05.2008
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

1914 - Lufta e I Botërore

Manchester United fitoi Ligën e Kampionëve

Ekipi i trajnerit Alex Ferguson triumfoi në Moskë, ndaj skuadrës së Chelsit të Londrës.

default

Michael Ballack

Manchester United është fituesi i Ligës së kampionëve në futboll, për vitin 2008. Ekipi i trajnerit Alex Ferguson triumfoi në Moskë, ndaj skuadrës së Chelsit të Londrës, pas penalltive, me reultat 6:5. Pas kohës së rregullt dhe vazhdimeve loja përfundoi me rezultat 1:1. Golashënues gjatë lojës ishin Christiano Ronaldo dhe Frank Lampard. Ishe kjo hera e tretë që Manchester Unitet fitoi titullin e më të mirit të Evropë. Më parë ka fituar në vitin 1968 dhe 1999. Ndërsa për gjermanin Michael Ballack ishte kjo humbja e dytë në finale, pasi që më parë ka humbur edhe me ekipin gjerman, Bajer Leverkuzen.

 • Data 22.05.2008
 • Autor Bahri Cani
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/E4DK
 • Data 22.05.2008
 • Autor Bahri Cani
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/E4DK