Këhler dhe Merkel , të pranishëm në Ditën e Kishës Evangeliste | Gjermania - Tregu i punës | DW | 10.06.2007
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Gjermania - Tregu i punës

Këhler dhe Merkel , të pranishëm në Ditën e Kishës Evangeliste

Këln:Presidenti i Gjermanisë, Horst Këhler ,e ka quajtur Europën mendjemadhe ndaj Arikës.Gjatë një vizite në Këln, me rastin e ditës se Kishes Evangeliste, ai tha se të dyja kontinentet duhet të afrohen në të ardhmen në të njëjtin nivel."Deri tani është vepruar duke parë nga lart poshtë",tha ai
"Ne nuk mund të parashikojmë rreth diskutimeve mbi të drejtën e qëndrimit dhe të drejtën e azilit , detyra kryesore duhet të jetë:zhvillimi.
Zhvillime ekonomike njerzore siciale mund të bëhen në Afrikë . Dhe ne nuk duhet ta vrasim mendjen , nëse duam apo duhet të marrim më shumë afrikanë në Europë.
Ndërsa,kancelarja, Angela Merkel, mbrojti në Këln vlerësimet e rezultateve të Samitit të G-8 në Heiligendam.Takimi ishte një hap nga shumë hapa që duhen, pasi vetëm në një ditë nuk mund të zgjidhen të gjitha problemet në botë, theksoi Merkel. Sot në Këln me një meshë të madhe nën qiellin e hapur , ku priten të marrin pjesë mbi 100 mijë njerëz, mbyllen edhe festimet per "Ditët e Kishës Evangeliste".

 • Data 10.06.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Aql6
 • Data 10.06.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Aql6