Intervistë me Presidentin maqedonas Gjorgje Ivanov & Kultura politike në Ballkan | Hapat | DW | 19.09.2009
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Hapat

Intervistë me Presidentin maqedonas Gjorgje Ivanov & Kultura politike në Ballkan

Presidenti i Maqedonisë, Gjorgje Ivanov, në një intervistën dhënë Dutsche Welles flet për marrëdhëniet ndërfqinjësore, njohjen e Kosovës, klimen e brendshme politike në vend si dhe për fillimin e bisedimeve për anëtarësimin e këtij vendi në strukturat euroatlantike.

Ndryshimet politike dhe ekonomike i kanë vënë vendet e Evropës Juglindore, pas shkatërrimit të sistemeve socialiste e komuniste, para sfidave të jashtëzakonshme. Të gjitha këto vende duan të marrin pjesë në proceset integruese evropiane dhe për këtë të domosdoshme janë reforma të shumta shoqërore. Ndërkohë që ndër pyetjet e para që shtrohen janë se çfarë është në fakt Ballkani dhe a kanë këto vende një kulturë specifike politike? Në këto pyetje të enjten dhe të premten u përgjigjen shumë ekspertë që morën pjesë në konferencën e organizuar nga Shoqata për Evropën Juglindore dhe Deutsche Welle.

Autor: Zoran Jordanovski, Zoran Arbutina

Redaktoi: Bahri Cani

Audio dhe video për temën

 • Data 19.09.2009
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/JkTZ
 • Data 19.09.2009
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/JkTZ