Gjermani: 2007-ta ishte viti i Merkelit | Gjermania | DW | 21.12.2007
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Gjermania

Gjermani: 2007-ta ishte viti i Merkelit

"Angie" quhet Merkeli në skeçet e humoristëve gjermanë. Viti 2007, viti i dytë i mandatit të kancelares u dominua nga temat ndërkombëtare. Presidenca gjermanë në gjysmëvitin e parë, presidenca pastaj e radhës Së G8-s.

Takimi i G-8

Takimi i G-8, qershor 2007

Këto ngjarje mbuluan aktivitetin e saj në politikën e brendshme. Por pikërisht këtë vit ajo forcoi pozicionin e saj si kancelare dhe kryetare e partisë kristiandemokrate

Nicolas Sarkozy dhe Angela Merkel duke parë një pikturë të Gustave Courbet

Nicolas Sarkozy dhe Angela Merkel duke parë një pikturë të Gustave Courbet

Viti 207 filloi për Merkelin që në 27 nëntor 2006

Në këtë ditë ajo u rizgjodh kryetare e partisë me 93 përqind të votave, pikërisht një vit pas ajo gati rrezikoi të humbte zgjedhjet për bundestagun. Gazetarja e radios Zhaklin Boysen, e cila e ka ndjekur prej vitesh rrugën e Merkelit ka shkruar një libër mjaft të cituar për kancelaren. Boysen shprehet: "Mendoj se ishte suksesi që i dha asaj të drejtë vitin e shkuar. U pa se puna e koalicionit të madh nuk ishte edhe aq e pasuksesshme, dhe se temat më të rëndësishme vareshin nga kryetarja e partisë. Ajo mund të komunikonte ngrohtë me të deleguarit, ton ky që kishte kohë që kishte munguar."

Bush pret Angela Merkelin në Crawford, 9 nëntor 2007

Bush pret Angela Merkelin në Crawford, 9 nëntor 2007

Merkel braktisi kursin e përkëdheljeve me bizneset e mëdha

CDU-ja ka qenë deri tani e njohur për to. Elementi social u rivendos në qendër, madje Merkel e ngriti atë në nivelin e politikës ndërkombëtare. Në samitin e BE-së në fund të 2006-s, Merkel tha: "Kemi biseduar gjerësisht për atë që për njerëzit në Evropë nuk është i rëndësishëm vetëm prosperiteti ekonomik, por edhe siguria sociale. Dhe ne në Gjermani me modelin tonë social kemi qenë në pararojë."

Kryeministrat dhe ministrat e jashtëm të Gjermanisë dhe Portugalisë

Kryeministrat dhe ministrat e jashtëm të Gjermanisë dhe Portugalisë

Në gjysmën e parë të vitit politika e jashtme përcaktoi profilin e veprimtarisë

Vizita të panumërta shtetërore, dy samite të BE-së dhe samiti pompoz i G8-s në Hailigendam. Këto i dhanë shkëlqim nga njëra anë figurës së Merkelit, nga ana tjetër veçse ajo u përballua me akuza se kancelares i kanë ikur frenat në politikën e brendshme. Në korrik Merkel u kundërpërgjigj. Është bërë shumë duke ndjekur moton e koalicionit "rimëkëmb, reformo, investo", tha ajo. Kabineti ka paraqitur nivelin me të ulët të borxheve që nga bashkimi gjerman, dhe ka marrë fund reforma e tatimeve të biznesit. "Ne kemi vendosur piketa të rëndësishme përsa i përket reformës federale, daljen nga industria e qymyrgurit, privatizimit të hekurudhës, sistemit shëndetësor, përkujdesit ndaj fëmijëve, të gjitha keto tema që përshtaten me strukturën e përgjithshme të punës së koalicionit."

Angela Merkel, dhe ministri i jashtëm gjerman, Frank Walter Steinmeier

Angela Merkel, dhe ministri i jashtëm gjerman, Frank Walter Steinmeier

Përshtypja e krijuar se nuk ishte bërë punë lidhet me stilin e Merkleit, shprehet gazetarja dhe njohësja e kancelares, Zhaklin Boysen. "Ajo kërkon të jetë e informuar mirë për temat e shtruara për zgjidhje, këtë e thonë edhe anëtarë të kabinetit që i përkasin socialdemokratëve. Kjo do të thotë që ajo përpiqet të marrë vendime të bazuara mbi fakte, apo të sjellë pranë njëri-tjetrit anëtarët e koalicionit të madh. Ky është një stil krejt tjetër, ajo nuk krenohet asnjëherë për veten, nuk ja hedh fajin partnerit socialdemokrat të koalicionit. Mendoj se ky lloj stili është sekreti i saj."

Në fund të vitit të suksesshëm 2007 për Merkelin fillon një fazë tjetër. Merkeli duhet të jetë gati për fushatën. Ajo e di që CDU-ja do ta ketë të vështirë të luftojë një parti socialdemokrate, e cila me kërkesën e saj për pagën minimale po fiton pikë në shtresat e thjeshta të popullsisë. SPD-ja përpiqet t'i heqë frikën këtyre shtresave nga rënia e mëtejshme sociale.

 • Data 21.12.2007
 • Autor Peter Stützle
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/CejT
 • Data 21.12.2007
 • Autor Peter Stützle
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/CejT