Formula 1, Fernando Alonso fiton trofeun e Monakos | 1914 - Lufta e I Botërore | DW | 28.05.2007
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

1914 - Lufta e I Botërore

Formula 1, Fernando Alonso fiton trofeun e Monakos

Kampioni në fuqi në Formula 1, spanjolli Fernando Alonso ka fituar në garën për Çmimin e Madh të Monakos, që u zhvillua dje pasdite në Monte Karlo

Spanjolli Fernando Alonso

Spanjolli Fernando Alonso

Alonso e përfundoi garën me kohën 1:40:29,32, kurse pas tij në finish hyri shoku i tij i skuadrës, Luis Hamilton, me 4 sekonda kohë më shumë. Në podium u ngjit edhe braziliani i Ferrarit, Felipe Massa i cili zuri vendin e tretë me Ferrarin.

Sipas tabelës së renditjes, në krye qëndron Alonso me 38 pikë së bashku me Hamilton, i cili ka të njëjta pikë. I treti në rradhë është Felipe Massa. Renditja e konstruktorëve rradhit të parin McLaren Mercedes me 76 pikë, më pas qëndron Ferrari me 56 pikë dhe në vend të tretë është BMW me 30 pikë. Kjo ishte fitorja e 150-të e McLaren-it në Formula 1 i cili këtë rradhë u drejtua nga piloti spanjoll 26-vjeçar.

 • Data 28.05.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/AsII
 • Data 28.05.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/AsII