Decentralizimi në Novobërdë dhe intervistë me ministrin Nenad Rashiq | Hapat | DW | 27.06.2009
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Hapat

Decentralizimi në Novobërdë dhe intervistë me ministrin Nenad Rashiq

Komuna e Novobërdës, e banuar me popullsi shqitapre dhe serbe, është ndër të rrallat ku vazhdon bashkëjetesa. Problemet më të mëdha janë papunësia dhe shpërngulja, ndërsa sfida më e madhe aktualisht është decentralizimi i pushtetit. Në këtë komunë ekzistojnë edhe strukturat paralele, por ato nuk përfillen shumë.

Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale në qeverinë e Kosovës, Nenad Rashiq, nga radhët e komunitetit serb, thotë se brenda një kohe të shkurtër serbët e Kosovës do të integrohen në shoqërinë kosovare. Sipas tij, serbët e Kosovës kanë kapacitete të mira përfaqësimi dhe vetëm me punën e tyre në institucione mund t'i mbrojnë interesat e veta.

Autor: Ajete Beqiraj/ Bekim Shehu

Redaktoi: Bahri Cani

Audio dhe video për temën

 • Data 27.06.2009
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/IcDL
 • Data 27.06.2009
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/IcDL