Berlini pershendet rezultatin e referendumit | Politika | DW | 08.11.2004
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Politika

Berlini pershendet rezultatin e referendumit

Qeveria gjermane e ka mbështetur deshtimin e referndumit në Maqedoni. Një zëdhënëse e ministrise se jashtme gjermane i tha Dojçe Veles, se dështimi i referendumit është dëshmi për pozicionimin e qartë të shumicës pro zbatimit te marrëveshjes së Ohrit. Deputeti gjerman Rainer Shtiner është i mendimit, se megjithatë qeveria duhet të nxjerrë mësim nga kjo ngjarje. Anila Shuka mblodhi reagimet nga Berlini.

Nje grua duke votuar kunder reformes decentralizuese te qeverise maqedonase

Nje grua duke votuar kunder reformes decentralizuese te qeverise maqedonase

Qeveria gjermane e ka përshendetur dështimin e referendumit kunder reformës qeveritare për decentralizimin. Zëdhënësja e ministrise se jashtme, Antje Lindertse, deklaroi të hënën në Berlin për Dojçe Velen:

"Nga këndvështrimi i qeverisë gjermane, fakti që referendumi dështoi për shkak të pjesëmarrjes së dobët, dëshmon për atë, që shumica e popullsisë maqedonase është për zbatimin e reformës në kuadër të marrëveshjes së Ohrit. Ne këtë e përshendesim në mënyrë të veçantë. Për ne decentralizimi është një nga çësthjet kryesore të marrëveshjes së Ohrit dhe përbën një rëndësi të madhe për afrimin e Maqedonisë drejt Bashkimit Evropian."

Edhe eksperti socialdemokrat për Ballkanin dhe presidenti i shoqatës së Evropës Juglindore, deputeti Gernot Erler, u shpreh i kënaqur me rezultatin e referendumit:

"Para së gjithash është e rëndësishme, që referendumi dështoi kaq qartë, pra që pjesëmarja ishte nën 30 për qind. Kjo dëshmon, që shumica e popullsisë sllavo-maqedonase është e mendimit që duhet të vazhdohet në rrugën e pajtimit dhe decentralizimit,"

- i tha Dojçe Veles, zevendeskryetari i grupit parlamentar të socialdemokrateve në Bundestag, Gernot Erler. Dhjetë ditë më parë Bundestagu gjerman miratoi me shumicën e votave të socialdemokratëve dhe të gjelbërve një rezolutë, ku i bënte thirrje maqedonasve që të mos dilnin në votim kundër të drejtave të shqiptarëve.

Deputeti kristiandemokrat Zigfrid Helias parimisht e përshëndeti rezultatin e referendumit.

"Mendoj se fryma e marrëveshjes së Ohrit, e cila nuk ka si objekt vetëm reformën komunale, por edhe forcimin e tö drejtave tö njeriut, për të arritur një bashkëqeverisje të vërtetë, u konfirmua, dhe unë këtë e përshëndes. Kjo nuk do tö thotö, qö kontrata nuk kishte mundësi të përmirësohej, pikërisht në ato pika, që dukeshin të pamundshme për t´u realizuar. Për këtë, maqedonasit patën mundësinë të shpreheshin dhe koj kishte rëndësi për ne."

Në debatin e zhvilluar para referendumit në Bundestag, opozitari Helias, ishte shprehur pro referendumit si shprehje të vullnetit të popullit. Ngjashëm mendon edhe kolegu i Heliasit nga radhët e opozitës gjermane, liberali Rainer Shtiner.

"Ky referendum pa dyshim është mbështetur nga ata njerëz që parmisht nuk janë të interesuar për bashkëjetesën në Maqedoni. Këtë prirje unë e rrefuzoj prerazi. Sigurisht që rezultati i referndumit do ta nxisë edhe më tej multietnicitetin në vende."

Por nga ana tjetër, ai thekson, se kjo ngjarje duhet të shërbejë si mësim për qeverinë aktuale:

"Siç e kanë vërtetuar vazhdimisht shumë vëzhgues në vend, është e qartë që ka patur mangësi në realizimin e projektligjit të decentralizimit dhe përfshirjen e popullsisë në këtë proçes. Besoj se do të jetë një mësim për qeverinë që herë tjetër në raste ndryshimesh të tilla kaq thelbësore ta përfshijë më mirë popullsinë në vend,"

- tha për Dojçe Velen deputeti liberal, Rainer Shtiner.

 • Data 08.11.2004
 • Autor Anila Shuka, Berlin
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Aquh
 • Data 08.11.2004
 • Autor Anila Shuka, Berlin
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Aquh