Serbët dhe zgjedhjet në Kosovë & ″Lufta″ verbale në internet & Mungesa e qumështit në Serbi | Hapat | DW | 05.11.2010
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Hapat

Serbët dhe zgjedhjet në Kosovë & "Lufta" verbale në internet & Mungesa e qumështit në Serbi

Zgjedhjet e jashtëzakonshme paralmentare në Kosovë do të zhvillohen me 12 dhjetor. Përderisa partitë politike të grupeve tjera etnike po përgatisin shpejt e shpejt listat me të cilat pretendojnë të fitojnë votat, serbët edhe më tej nuk kanë marrë sinjal përfunditmar nga Beogradi - të dalin apo të mos dalin në vendvotime.

Kultura politike e dialogut në Evropën Juglindore mungon shpesh. Kjo mund të shihet jo vetëm nga deklaratat fyese politike që mund të lexohen në të gjitha vendet e rajonit, por edhe në "luftën" përmes forumeve të ndryshme të internetit.

Serbia po përballet me mungesën e qumështit. Janë mbushur gati tre muaj që qytetarët nuk gjejnë sasitë e kërkuara të qumshtit dhe prodhimeve të tij. Por kush është fajtori kryesor për këtë gjendje?

Autor: Aleksandra Scherle/Svetlana Bozhiq.

Redaktoi: Bahri Cani

 • Data 05.11.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/PzeK
 • Data 05.11.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/PzeK