Rasti Deliç - Para dhënies së dënimit në Hagë | Ballkani | DW | 13.09.2008
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Ballkani

Rasti Deliç - Para dhënies së dënimit në Hagë

Gjykata ndërkombëtare e Hagës do të japë ditën e hënë, më 15 shtator vendimin e saj në procesin kundër ish komandatit të ushtrisë boshnjake, Rasim Deliç. Deliç, ju dorëzua vullnetarisht Gjykatës në shkurt të vitit 2005.

Rasim Deliç në Hagë

Rasim Deliç në Hagë

Procesi kundër tij Rasim Deliçit filluar në korrik të 2007-ës. Organi i akuzës kërkon burgim 15 vjeçar për shkak të disa krimeve të luftës, ndër të cilat edhe vrasjen e viktimave serbe dhe kroate si dhe përdhunimin e tyre.

Rasim Deliç akuzohet të jetë përgjegjes për krimet e luftës të kryera nga të ashtuquajturit muxhahedinë. Njësia ushtarake "El Mujahidd" ka ushtruar, sipas akuzës, krime të tmerrshme ndaj kroatëve dhe serbëve nga viti 1993 deri më 1995-ën. Si një nga krimet më të rënda të muxhahedinëve, akuza përmend vrasjen brutale në Bosnjën qëndrore të 23 kroatëve të Bosnjës. Një pikë tjetër e akuzës është ekzekutimi i 52 ushtarëve të ushtrisë serbo-boshnjake në një kamp për të burgosur, po ashtu në Bosnjën qëndrore.

Mbrojtja e Rasim Deliçit është përpjekur ta hedhë poshtë këtë pikë të akuzës. Avokatja e tij Vasvija Vidovic është përqëndruar në dëshmimin se njësia "El Mujahidd" që ka luftuar në Bosnjë, nuk ka qenë zyrtarisht pjesë e ushtrisë boshnjako-hercegovinase. Njësia e përbërë nga snajperista të ardhur nga jashtë vendit, ka qenë ë pavarur. Nuk ka pas ekzistuar mundësia, të merreshin sanskione kundër muxhahedinëve, sepse ndër të tjera ata kanë qenë të mbrojtur nga udhëheqja politike e myslimanëve të Bosnjës, deklaron avokatja e Deliçit, Vasvija Vidoviç:

"Të gjitha dëshmitë e dëshmitarëve, përfshirë edhe ato të viktimave, tregojnë se njësia "El Mujahidd" nuk ka qenë nën urdhërat e Ushtrisë së Bosnjë Hercegovinës. Nga dokumentet që janë gjetur në Institutin Islamik në Milano ka dalë e qartë se, komanduesit e ushtrisë së Bosnjë Hercegovinës nuk mund të kishin aspak nën kontroll muxhahedinët, aq më pak gjenerali Deliç."

Në fjalën e tij, prokurori i Hagës Daryl Mundis, tha se dëshmitë e prezantuara tregojnë qartë se krimet në Bosnjën Qëndrore janë ushtruar nga muxhahedinët. Mundis thotë se është e dëshmuar edhe "El Mujahidd" ndodheshin nën urdhërat e gjeneralit Deliç. Rasim Deliç e pranoi këtë njësi në gusht të vitit 1993 në rradhët e ushtrisë boshnjake. Deliç akuzohet se nuk ka zbatuar detyrën e tij për të shmangur ushtrimin e krimeve nga një grup që ndodhen nën kontrollin efektiv të tij.

Avokatja Vasvija Vidovic kërkon lirimin e mandatarit të saj, sepse akuza nuk ka patur dëshmi solide që të bëjnë përgjegjës të akuzuarin, për krimet e kryera nga Muxhahedinët.

 • Data 13.09.2008
 • Autor Dzevad Sabljakovic
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/FHVT
 • Data 13.09.2008
 • Autor Dzevad Sabljakovic
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/FHVT
Reklamë