Palët në Darfur nuk bien dakord | Bota | DW | 01.05.2006
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Bota

Palët në Darfur nuk bien dakord

Qeveria sudaneze aprovoi të djelën (30.04) marrëveshjen e paqes të propozuar për zgjidhjen e krizës në rajonin e Darfurit. Por rebelët nuk kanë pranuar. Drejtuesit e tyre ankohen, se projekti i paraqitur nga ndërmjetësuesit është i paekuilibruar dhe lë pas dore çështjet e sigurisë.

Gra refugjate në Darfur

Gra refugjate në Darfur

Nën presionin ndërkombëtar Unioni Afrikan ka shtyrë afatin e bisedimeve të paqes edhe për dy ditë, në mënyrë që palët të kenë kohë për të nënshkruar marrëveshjen e paqes. Pala qeveritare e ka pranuar këtë marrëveshje. Ndonëse rebelët nuk i janë përgjigjur thirrjes për nënshkrimin e marrëveshjes, sipas ndërmjetësuesit të Unionit Afrikan, Salim Ahmed Salim ka shpresa për arritjen në marrëveshje:

"Lëvizja e rebelëve ka ende disa vështirësi, por ne si palë ndërmjetësuese besojmë, se jemi fare pranë marrëveshjes."

Pranimi i marrëveshjes së paqes nga qeveria sudaneze, konsiderohet si një ngjarje me rëndësi, thekson më tej Salim Ahmed: "pasi qeveria detyrohet që të marrë masa për sigurinë. Nëse kjo marrëveshje vihet vërtetë në zbatim ky do të jetë një lehtësim i madh për popullsinë."

Qysh prej javësh organizatat e ndihmës, grupet e të drejtave të njeriut dhe OKB-ja kanë dhënë alarmin. Numri i fëmijëve të paushqyer në rajonin e Darfurit është rritur qysh nga janari me 20 për qind. Njëkohësisht UNICEF-i nuk ka marrë ende as një të pestën e ndihmave të premtuara nga bashkësia ndërkombëtare.

Qysh prej vitesh milicët me prejardhje arabe, të së ashtuquajturës ushtria kalorsiake e Janjavidit të mbështetur nga trupat qeveritare luftojnë ndaj grupeve rebele në provincën Darfur. Në vitin 2004 u arrit një marrëveshje për armëpushim dhe Unioni Afrikan dislokoi 7.000 ushtarë për mbikqyrjen e saj. Që nga ajo kohë si rebelët edhe milicët akuzojnë reciprokisht njëri-tjetrin për shkelje të marrëveshjes.

Për të disatën herë nga 29.04 - 30.04 në Nigeri u zhvilluan bisedime mes qeverisë sudaneze dhe grupeve rebele për marrëveshjen e paqes. Dokumenti prej 80 faqesh është hartuar prej Unionit Afrikan, që vendosi edhe ultimatumin për nënshkrimin e saj.

Konflikti vazhdon prej tre vjetësh në këtë rajon, ku deri më sot kanë gjetur vdekjen së paku 200.000 njerëz dhe mëse 2 milionë kanë marrë arratinë.

 • Data 01.05.2006
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/ArLc
 • Data 01.05.2006
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/ArLc
Reklamë