Hamasi kërkon mbështetje në Moskë | Bota | DW | 28.02.2007
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Bota

Hamasi kërkon mbështetje në Moskë

Perëndimi duhet të heqë bllokadën financiare kundër palestinezëve

Chaled Maschaal

Chaled Maschaal


Udhëheqësi politik i Hamasit, Chaled Maschaal ka zhvilluar përsëri bisedime me qeverinë ruse. Rusia e mbështet Hamasin dhe është në të njëjtën kohë edhe anëtar i kuartetit të Lindjes së Mesme, në të cilin bëjnë pjesë edhe SHBA, Evropa dhe OKB-ja.

Rusia mbështet edhe kërkesën e Hamasit për heqjen e bllokadës financiare ndërkombëtare, por pa e detyruar Hamasin që të njohë të drejtën e ekzistencës së shtetit të Izraelit që për kuartetin e Lindjes së Mesme është parakusht për dhënien e ndihmave financiare.

Qeveria ruse vazhdon të jetë i vetmi komb me influencë, që flet direkt me Hamasin radikal islamik. Për të disatën herë një delegacion i grupit ka shkuar në Moskë, ashtu si dhe menjëherë pas fitores së beftë të para një viti. "Udhëheqja ruse që prej fillimit ka pershendetur krijimin e një qeverie të tillë. Ne kemi mbështetur të gjithë hapat konkretë në këtë drejtim. si rezultat ky proces u kurorëzua me sukses. Dhe ne do të veprojmë edhe në të ardhmen kështu."


Ministri i jashtëm Sergej Lavrov bëri të qartë, se Rusia ndjek një politikë tjetër nga të tre anëtaret e tjerë në kuartetin e Lindjes së Mesme-BE, amerikanët dhe OKB-ja. Pagesat për administratën palestineze nuk janë nderprerë, Hamasi njihet si partner në bisedime, megjithëse e ve në diskutim të drejtën e ekzistencës së shtetit të Izraelit. Lavrov i ofroi udheheqesit të Hamasit Chaled Maschaal në Moskë që të ndikojë tek perendimi, për të hequr bllokadën e ndihmave ndaj palestinezeve. Kremlini mbështetet tek marrëveshjet, që palestinezet e moderuar dhe Hamasi kanë arritur nën patronatin e mbretit saudit në Meka.

Ndersa Kremlini nga njëra anë është për balancë, ai i ofron nga ana tjetër forum udheheqësit politik të Hamasit Chaled Maschaal, një gjë që s´do t´ia kishin dhënë vendet e tjera. "Fundja dëshërojmë që BE dhe OKB-ja të kooperojnë me Rusinë, për të ndryshuar qëndrimin e kuartetit ndaj rajonit."

Kjo do të thotë në sytë e Chaled Maschaalit që në rradhë të parë të rritet presioni ndaj Izraelit, që të dorëzojë të gjitha territoret e pushtuara në kufinjtë para 1967, të lirojë 11 000 të burgosur palestinezë nga burgjet izraelite në këmbim me një oficer izraelit dhe të njohë Hamasin. Udhëheqësi i tyre nuk u përpoq në Moskë as të tregohej i balancuar dhe e kercenoi, se nqs ndertimet izraelite në xhaminë al Aksa në Jerusalem do të vazhdojnë, të ndezin në konflikt të përgjakshëm në të gjithë rajonin.

"Ne nuk jemi agresiv kundër askujt, por nuk i lejojmë askujt që të jetë agresiv kundër nesh. Ne besojmë, se marrëveshja e Mekës i ofron qeverisë amerikane mundësinë, që të ndryshojë politikën në rajon."


Paraqitja e Hamasit në Moskë me siguri që nga anëtaret e tjerë të kuartetit nuk vlerësohet si paqendjellës, apo diplomatik.

 • Data 28.02.2007
 • Autor Horst Kläuser
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/ArJL
 • Data 28.02.2007
 • Autor Horst Kläuser
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/ArJL
Reklamë