Gjendja e arsimit të boshnjakve në Kosovë / Sporti bashkon rininë në Bujanoc / Srgjan Aleksiqit i ndahet edhe një çmim post mortem | Hapat | DW | 27.02.2010
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages
Reklamë

Hapat

Gjendja e arsimit të boshnjakve në Kosovë / Sporti bashkon rininë në Bujanoc / Srgjan Aleksiqit i ndahet edhe një çmim post mortem

1. „Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë ka punuar në hartimin e planprogrameve, përpilimin e teksteve shkollore, krijimin e ambientit për mësimdhënje si dhe për përgatitjen e kuadrit mësimor në gjuhën boshnjake. Keshtu thonë zyrtarë të kësaj ministrie. Nga ana tjetër, nga prindërit dhe nxënësit boshnjakë vijnë ankesa për mungesë hapësirash shkollore dhe të teksteve mësimore në gjuhën boshnjake. Ajete Beqiraj ka më shumë informacion lidhur me problemin:

2. Edhe pse të shqetësuar për shkak të sulmeve me bomba dhe provokimeve të shpeshta, të rinjtë shqiptarë, serbë dhe romë në Bujanoc, me një varg aksionesh përpiqen t'ju tregojnë bashkqytetarëve të tyre më të moshuar se në vend që të jetojnë pranë njëri-tjetrit mund të jetojnë edhe së bashku... Një informacion nga Milica Ivanoviq.

3. Srgjan Aleksiqit, i riu nga Trebinja i cili në valën e luftës në vitin 1993 në qendër të Trebinjes dha jetën duke i dalur në ndihmë një boshnjaku i është ndarë pas vdekjes çmimi i Komitetit të Helsinkit për të drejtat e njeriut. Të martën ai morri edhe një çmim tjetër. Një informacion nga Sanel Kajan.

Audio dhe video për temën

 • Data 27.02.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/MDnA
 • Data 27.02.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/MDnA