Dy fitues: Mekein dhe Klinton në zgjedhjet në Florida | Bota | DW | 30.01.2008
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Bota

Dy fitues: Mekein dhe Klinton në zgjedhjet në Florida

Senatori amerikan Xhon Mekkein ka fituar në zgjedhjet e republikanëve për kandidatin e ardhshëm për postin e presidentit në shtetin federal të Floridas. Tek demokratët triumfoi senatorja Hilari Klinton

default

Kandidati republikan, Mekkein pas fitores

Pas numërimit të tre të katërtave të votave, Mekkein rezulton të ketë marrë 36 për qind të tyre. Konkurrenti i tij më i fortë, ish guvernatori Mit Romnei, mori 31 për qind. Shumë më mbrapa në vend të tretë u rradhit ish-kryetari i bashkisë së Nju Jorkut Rudi Xhuliani. "Fitorja jonë nuk ka përmasat e një lavine por është megjithatë shumë e ëmbël" u shpreh senatori Mekkein pas rezultatit të votimit në Florida.

Mekkein optimist

Republikani Mekkein duket se ia ka dalë edhe njëherë mbanë. Pas një fushate elektorale shumë agresive me konkurrentin e tij më të fortë në Florida Mit Romnei, Mekkein numëron tani 57 delegatë në anën e tij duke dalë kështu në vend të parë në garën e kandidatëve republikanë për postin e presidentit. Kjo nuk do të thotë vetëm që mund të mbledhë më shumë kontribute, Mekkein tregoi se mund të fitojë në një shtet federal ku në lokalet e votimit mund të shkojnë vetëm republikanë. Mekkein ka një marrëdhënie të dyzuar me shumë republikanë të cilët e cilësojnë shumë liberal. Sukseset e tij të deritanishme i atribuohen para së gjithash votave të zgjedhësve të pavarur.

Senatori iu referua këtij fakti në fjalimin e tij të fitores: "Unë jam optimist se do të fitojmë këtë garë, edhe garën e madhe në nëntor kundër kujtdo kandidati që do të zgjedhin demokratët."

Me këtë fitore të Mekkein gara tek republikanët është sërish e hapur. Mit Romnei, ish senatori i Masaçusetit, i cili pason Mekkeinin në vendin e dytë, tha dje se do të vazhdojë garën. Të njëjtën gjë ka deklaruar edhe Majk Hakëbi, ish guvernatori i Arkansasit.

Ndërsa ish kryetari i bashkisë së Nju Jorkut Rudi Xhuliani është thuajse e sigurtë se nuk do të marrë më pjesë në zgjedhjet paraprake të republikanëve. Vitin e shkuar ai konsiderohej i favorizuar nga republikanët dhe e kishte përqëndruar fushatën e tij elektorale në Florida. Vendi i tretë në këto votime është për të një dështim të cilin nuk mund t'a kapërcejë lehtë. Ka shumë të ngjarë që orët e ardhshme ai të njoftojë zyrtarisht tërheqjen nga gara. Thuhet se Xhuliani do të mbështesë kandidatin fitues në Florida, Xhon Mekkein.

Klinton festoi fitoren

Për Hilari Klintonin, fituesen në kampin e demokratëve, avantazhi i siguruar ndaj konkurrentit të saj Barak Obama nuk sjell delegatë për kongresin e partisë në fund të gushtit në Denver të Kolorados, ku do të caktohet kandidati për postin e presidentit. Florida bën pjesë në ato shtete që i kanë zhvilluar zgjedhjet përpara kohe duke shkelur kështu direktivat e partisë demokratike. Si dënim votat e delegatëve nga Florida nuk do të merren në konsideratë në Denver. Megjithatë Klinton festoi fitoren. "Pjesëmarrja në zgjedhje ka qenë masive. Njerëzit në Florida donin që zëri i tyre të dëgjohej në çështjet që prekin kombin dhe botën. Jam e lumtur që kam marrë nga ju sot këtë votëbesim. Unë premtoj se delegatët nga Florida do të marrin pjesë në kongresin e partisë dhe se votat e tyre do të jenë të vlefshme."

Se si do t'a arrijë Klinton këtë është ende e paqartë.

 • Data 30.01.2008
 • Autor Christina Bergmann
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Czl7
 • Data 30.01.2008
 • Autor Christina Bergmann
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Czl7