Ballkani në krye të axhendës së politikës së jashtme të ministrave të BE-së | Evropa | DW | 21.01.2007
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Evropa

Ballkani në krye të axhendës së politikës së jashtme të ministrave të BE-së

Ministrat e jashtëm të Bashkimit Evropian pritet të diskutojnë në takimin e tyre të rregullt të hënën dhe të martën në Bruksel për situatën në Ballkan mbas zgjedhjeve në Serbi

default

Për Serbinë dhe Ballkanin ministrat pritet të flasin gjatë drekës. Se si do të zhvillohet konkretisht diskutimi, kjo do të varet nga rezultati i zgjedhjeve të 21 janarit në Serbi. Nga qarqet diplomatike në Bruksel është paralajmëruar “një debat mjaft intensiv”. Ministri gjerman i punëve të jashtme, Frank Valter Shtajnmajer, i cili për herë të parë do të drejtojë punimet e takimit, e pranon që në fillim se vendet e BE-së nuk kanë të gjitha të njëjtin mendim për Kosovën: “Nuk kemi përse ta fshehim, kjo tashmë dihet. Ka vende që këtë procedurë e shohin me shqetësim, madje ka disa që do të preferonin që të mos gjendej zgjidhja,“ – thotë shefi i diplomacisë gjermane.

Fjala është për statusin e ardhshëm të Kosovës, që i ngarkuari i OKB-së, Marti Ahtisaari do të propozojë mbas zgjedhjeve. Një nga pikat që pritet të përmbajë ky propozim është misioni civil nën drejtimin e Bashkimit Evropian, që parashikohet të jetë më i madhi i këtij lloji në historinë e BE-së. Parakusht për dërgimin e misionit për manaxhimin e krizës në Ballkan është që të gjitha vendet e BE-së të jenë dakord me statusin që do të propozojë Ahtisaari për të ardhmen e Kosovës. Ky parakusht është caktuar qysh në prill të vitit të kaluar. Steinmeier është shprehur optimist se do ta bashkojë BE-në në këtë pikë.

Këshilli i ministrave pritet që të marrë një vendim për parimet, prioritetet dhe kushtet për “Partneritetin Evropian” mes BE-së me Malin e Zi. Në kuadër të takimit të ministrave të jashtëm të hënën në Bruksel do të zhvillohet edhe takimi i parë i troikës evropiane me Malin e Zi. Treshja, e përfaqësuar nga Finlanda, Gjermania dhe Portugalia, do të takohet edhe me OSBE-në, e cila do të jetë një nga organizatat kryesore, krahas KFOR-it të drejtuar nga NATO-ja, që do të mbështesë misionin civil në Kosovën e passtatusit.

Ministrat do të trajtojnë gjatë dy ditëve edhe çështje të tjera si situatën në Lindjen e Mesme, sidomos mbas vizitës që i bëri rajonit në fundjavë kryediplomati i BE-së, Javier Solana, si edhe gjendjen në Somali e Sudan. Përveç kësaj ata pritet të dalin me një deklaratë të përbashkët kundër dënimit me vdekje të gjashtë infermiereve dhe mjekut bullgar në Libi.

 • Data 21.01.2007
 • Autor Anila Shuka
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Ar96
 • Data 21.01.2007
 • Autor Anila Shuka
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Ar96