Avaria në centralin bërthamor slloven Krsko | Studimi në Gjermani | DW | 05.06.2008
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Studimi në Gjermani

Avaria në centralin bërthamor slloven Krsko

Avaria në centralin bërthamor Krsko në Slloveni gjen jehonë në shtypin e së premtes në Gjermani.

default

Komentatori i "Allgemeine Zeitung" bën krahasimin me Çernobilin duke theksuar: "Krsko ishte pikërisht e kundërta e Çernobilit në 1986, ku krejtësisht sipas shkollës sovjetike fshihej gabimi duke mashtruar. Sllovenët i parapinë informcaioneve, sigurisht jo vetëm për hir të njerëzillëkut, por edhe sepse si partner i BE-së ato duan të demonstrojnë trasnparencë. Fakti që ato e tejkaluan pak objektivin, të paktën për disa orë duke e mabjtur Evropën të shtangur, po ta peshosh mirë kapërdihet më lehtë, se sa dizinformimi i pamëshirshëm alla Çernobil. Por ajo që të tmerron sa i përket sigurisë së centralit bërthamor Krsko është udhëzimi, se kemi të bëjmë me një zonë sizmike. E megjithatë ky central është në funksionim qysh nga viti 1984? Në këtë drejtim në Gjermani vlejnë të tjera norma."


Citat nga komenti i "Neue Osnabrücker Zeitung" "Disa gabime kanë edhe një të mirë. Sepse përmes aksidentit të rëndë në Slloveni sërish u bë e qartë, se nuk ka siguri njëqind për qind në një central bërthamor. Tronditja nga Sllovenia duhet të shërbejë si një sinjal për këdo."


Për "Kölner Stadtanzeiger" duhet të mos nënvleftësohet as saktësia e informacionit në një rast të tillë: "Edhe një ditë pas avarisë ka shumë aspekte që dëshmojnë, se njeriu dhe mjedisi s´kanë përse të trëmben, por konfuzioni i informacioneve, korrekturat dhe shfajësimet të lenë një shije të keqe. Disave u krijohet përshtypja, se me sa duket njerëz jo aq të organizuar mbajnë në funksion teknologji të lartë mjaft relevante për sigurinë. E kur këta njerëz nuk janë kaq mirë të organizuar, kush e di se ç´punë te tjera shkojnë mbrapsht atje? Rezatim, bakterie dhe viruse këto të ngjallin frikë e pështjellim. Janë kërcënimet, që nuk i shohim, ndjejmë apo nuhasim, prej të cilave nuk mund të mbrohemi vetë. Kush merret me këto dhe bën eksperimente duhet të dijë në çdo kohë se çfarë bën."

 • Data 05.06.2008
 • Autor (VFB)
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/EESX
 • Data 05.06.2008
 • Autor (VFB)
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/EESX