Zgjedhjet për Parlamentin Evropian | Studimi në Gjermani | DW | 04.06.2009
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Studimi në Gjermani

Zgjedhjet për Parlamentin Evropian

default

Në fundjavë, 375 milionë qytetarë të vendeve të BE-së me votën e tyre do të zgjedhin parlamentin e ri. Kjo temë gjen jehonë në shtypin gjerman të së enjtes.

Gazeta "Nordbayerischer Kurier" vëren:

"Kandidatët kryesorë të partive të mëdha për Parlamentin Evropian nuk i njeh askush. Përse ka mbetur Evropa politike kaq larg nesh? Ne nuk duam që Brukseli të na e heqë të drejtën e fjalës e në këtë drejtim BE-së i mungon shpesh herë sensibiliteti. Gjithashtu konstrukti kompleks i BE-së me Këshillin, Këshillin e Ministrave, Komisionin dhe Parlamentin është i hapur vetëm ndaj pak njerëzve. Të dielën, kur të shkojmë të votojmë, do të hasim nëpër lista shumë emra të huaj. Megjithatë Evropa, vendi i panjohur, ka nevojë për fytyra të njohura. Sepse vetëm në këtë mënyrë asaj do t' i drejtohen më shumë njerëz."

Gazeta "Die Zeit" komenton:

"Asnjëherë më parë ndonjë rend tjetër nuk i ka sjellë gati 500 milionë njerëzve mirëqënie dhe liri, asnjë aleancë tjetër mes shtetesh nuk ka pasur forcë kaq tërheqëse, sa të tjerët të kenë dëshiruar patjetër afrimin me të - madje edhe me çmimin e shkëputjes prej një pjese të sovranitetit kombëtar. Por Kina ose Rusia, që vendosin efikasitetin mbi demokracinë, do të bëhen lojtarë të rëndësishëm globalë dhe mund të konkurrojnë me BE-në, sepse ato mund të veprojnë më shpejt dhe pa i përfillur shumë gjëra. Një pjesëmarrje e madhe në këto zgjedhje do t' i jepte Evropës në kohën e duhur atë që këto shtete nuk e kanë dhe atë që synon BE-ja: legjitimitetin.

Autor: dpa/Vilma Filaj- Ballvora

Redaktoi: Auron Dodi

 • Data 04.06.2009
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/I3Eb
 • Data 04.06.2009
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/I3Eb