Mësimi i gjuhës maqedonase nga nxënësit shqitarë & Provimet profesionale në komunat me shumicë shqiptare në jug të Serbisë dhe kthimi në Kosovë | Hapat | DW | 28.11.2009
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Hapat

Mësimi i gjuhës maqedonase nga nxënësit shqitarë & Provimet profesionale në komunat me shumicë shqiptare në jug të Serbisë dhe kthimi në Kosovë

Qëllimi i Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës për të futur gjuhën maqedonase në mësim që nga klasa e parë për nxënësit shqiptarë ka shkaktuar reagime të ashpra tek prindërit, mësimdhënësit, intelektualët dhe politikanët shqiptarë. Nëpërmjet të një peticioni publik të organizuar në shumë qytetete të Maqedonisë, këta të fundit, dëshirojnë që qeveria ta anulojë këtë vendim.

Autoritetet e Serbisë kanë pranuar kërkesën që mësimdhënësit e komunave me shumicë shqiptare në jug të Serbisë t'iu nënshtrohen provimeve profesionale. Pas shumë vitesh frike nga mundësia e humbjes së vendit të punës, atyre u mundësohet tani që të japin provimet dhe të vazhdojnë punën. Një problem tjetër shumë serioz mbetet çështja e librave në gjuhën amtare.

Autor: Sveto Toevski/Milica Ivanoviq

Redaktoi: Bahri Cani

Audio dhe video për temën

 • Data 28.11.2009
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Kjug
 • Data 28.11.2009
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Kjug