Kosova dhe edukata fetare / Panairi rajonal dhe evropian Neranxi 2010 | Hapat | DW | 16.04.2010
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Hapat

Kosova dhe edukata fetare / Panairi rajonal dhe evropian Neranxi 2010

Myftiu i Bashkësisë Islame të Kosovës, Naim Ternava ju është drejtuar deputetëve të Parlamentit të Kosoves me një shkresë, me anë të së cilës kërkon futjen e Edukatës Fetare në sistemin e rregullt të arsimit publik. Ipeshkvia e Kosovës e mbështet një kërkesë të tillë, ndërsa Kisha Ortodokse Serbe pohon se nxënësit e komunitetit serb të cilët arsimohen me planprogram të Serbisë, që nga viti 2001 mësojnë lëndën e Edukatës Fetare. Ajete Beqiraj informon.

Mjeshtra guzhine, specialistë të kulinarisë, pastiçerë, prodhues verërash, sallamesh, proshutash, erëzash tradicionale dhe ekzotike paraqitën artin e tyre dhe shkëmbyen përvoja në Panairin rajonal dhe evropian "Neranxi 2010" që u zhvillua këtë javë në Tiranë, organizuar nga kompania shqiptare Neranxi. Zhvillimi i tij është një tregues tjetër i vullnetit të popujve te rajonit për të forcuar bashkëpunimit mes tyre edhe ne fushen e gastronomise. Nga Tirana Ani Ruci.

Audio dhe video për temën

 • Data 16.04.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Myk9
 • Data 16.04.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Myk9