Greqia e kënaqur nga marrëveshja e ministrave të Financave të Eurogrupit | Evropa | DW | 12.04.2010
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Evropa

Greqia e kënaqur nga marrëveshja e ministrave të Financave të Eurogrupit

Me gjithë rrjetin e sigurisë prej 40-45 miliardë euro për këtë vit, Athina insiston se do të tentojë të kreditohet nga tregjet, gjë që do të evitonte edhe “masat shtrënguese shtesë”.

default

Kryeministri grek Jorgos Papandreu në një konferencë shtypi në Bruksel

Përfaqësues të Komisionit Evropian, Bankës Qëndrore Evropiane, FMN-së dhe Greqisë, mblidhen sot në Bruksel për detajimin e mëtejshëm të marrëveshjes së djeshme të ministrave të Financave të vendeve të Eurozonës për financimin e Greqisë për nevojat e saj kredituese, në qoftë se kjo nuk do të jetë e mundur nga tregjet financiare. Athina shprehu kënaqësinë e saj për këtë marrëveshje, që i siguron 30 miliardë euro për vitin në vazhdim nga partneret evropianë me kredi bilaterale me normë interesi rreth 5% dhe 10 deri 15 miliardë euro të tjera nga FMN-ja me 2.85 %, një shumë më e madhe se nevojat e saj kredituese për këtë vit kritik, që përllogariten në 32 miliardë euro.

Papandreu çmon paketën e ndihmën për Greqinë

Griechenland / Euro / Juncker / Papakonstantinou

Ministri grek i financave Jorgos Papakonstantinu, djathtas me shefin e eurogrupit Jean Claude Juncker

“Sot me vendimin e Eurogrupit rrjeti i sigurisë mori trajtë konkrete. Solidariteti evropian u mishërua në praktikë. Zhvillimi i sotëm nuk ka të bëjë vetëm me Greqinë. Është një vendim i rëndësishëm për vetë Evropën, për vetë Bashkimin Evropian” deklaroi kryeministri grek Jorgos Papandreu, i cili ishte në linjë të hapur deri në momentin e fundit me krerët e Eurogrupit, Bankës Qendore Evropiane dhe Komisonit Evropian për arritjen e marrëveshjes që konsiderohet si shpëtimtare për Greqinë. Papandreu garantoi edhe një herë partnerët evropianë për përkushtimin e vendit të tij në zbatimin e programit qeveritar për dalje nga kriza dhe shprehu besimin se “Greqia do të rifitojë kredibilitetin e saj” si ndaj partnerëve evropianë, po ashtu edhe ndaj tregjeve financiare ndërkombëtare. Këtij aspekti i mëshoi veçanërisht në reagimin e tij ministri grek i Financave, Jorgos Papakonstandinu, i cili theksoi se vendimi përbën një mesazh se Evropa po njeh përpjekjet e Greqisë për përballimin e krizës. “Shënojmë se qeveria nuk ka kërkuar vënien në efiçencë të mekanizmit, pavarësisht se është i gatshëm që tani”, theksoi ministri duke shprehur njëkohësisht besimin e tij se Greqia “do të mund të kreditohet pa pengesa nga tregjet”. Nesër do të jetë edhe testi i parë, por jo edhe vendimtar, pasi Greqia do të dalë në tregjet financiare për 1.2 miliardë euro të tjera. Sidoqoftë do të jetë një tregues i qartë, nëse tregjet financiare do të “lexojnë” pozitivisht rrjetin e sigurisë ndaj Greqisë që në rast të kundërt do të detyrohet të kërkojë aktivizimin e marrëveshjes për të evituar kreditimin e lartë, që po shndërrohet në një lak në fytin e ekonomisë së mbytur në borxhe.

USA Wirtschaft Sitz Internationaler Währungsfond IWF Gebäude

Selia e FMN-së në Uashington, D.C.

Insistimi grek për mosaktivizimin e marrëveshjes lidhet me frikën e kushteve shtesë, që mund t'i vihen vendit, sidomos me implikimin e FMN-së, që nga opinioni shihet si “beze e kuqe”. “Midis të tjerave ekziston rreziku të na jepet ndihmë duke qenë në pozitë të dobët dhe të na kërkohen masa më të rrepta, qoftë nga FMN-ja, qoftë nga ndonjë partner evropian” deklaroi kreu i opozitës Samaras për të shtuar se një gjë e tillë “nuk është e pranueshme as nga qytetarët dhe as nga ekonomia”. “Nuk e kuptoj se ku konsiston ky demonizim i FMN-së dhe përpjekja për krijimin e problemeve të tjera në një moment kaq të brishtë për ekonominë tonë”, ishte përgjigja nga ana e nënkryetarit të qeverisë Pangallos. Ndërkohë organizmi në fjalë përshendeti marrëveshjen e së dielës në Bruksel dhe siç bëhet e ditur në rast aktivizimi të saj ndihma e FMN-së do të jetë e para, që do të ofrohet, rreth 3 miliardë euro me normën më të ulët të interesit prej 2.85 %.

Autor: Niko Anagnosti

Redaktoi: Angjelina Verbica

 • Data 12.04.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/MtjG
 • Data 12.04.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/MtjG