1. Kalo tek përmbajtja
  2. Kalo tek lista qendrore e navigimit
  3. Kalo tek më shumë oferta të DW

Europa e ngërthyer nga Corona

Astrid Prange De Oliveira
25 Tetor 2020

Në Gjermani po rriten tej mase infektimet, kurse Çekia, Belgjika dhe Holanda janë kthyer ndërkohë në vatra të rrezikshme të pandemisë. Një vështrim mbi përhapjen me shpejtësi të virusit kudo në Europë.

https://p.dw.com/p/3kNfP
Symbolbild EU Corona
Fotografi: Yves Herman/Reuters

Në fillim ishte kancelarja Merkel që u shpreh për një reduktim në minimum të kontakteve dhe heqjen dorë nga udhëtimet, e pas kësaj u bë i ditur lajmi, se ministri gjerman i Shëndetësisë, Jens Spahn është infektuar me Corona. Më 23 tetor Instituti Robert Koch bëri të ditur se janë kaluar më shumë se 11.000 infektime në 24 orë. Në vende të tjera situata është më e rënduar.

Holanda

Me një përqindje infeksionesh me 596 persona për 100.000 banorë në 14 ditët e fundit, Holanda renditet pas Çekisë me 1066 raste për 100.000 banorë dhe Belgjikës, 932 raste për 100.000 banorë. Për shkak të rritjes kaq të madhe të infektimeve, qeveria holandeze ka vendosur një lockdown të pjesshëm më 14 tetor. Lokalet, kafenetë dhe restorantet janë mbyllur, nga ora 20:00 nuk lejohet më të ofrohet alkool, kurse në shtëpi nuk lejohet të ftohen më shumë se 3 vetë. Metrotë dhe autobusët përdoren vetëm në raste emergjence. Më 27 tetor vendoset për masa të tjera.

Gipfel der EU-Staats- und Regierungschefs | Angela Merkel
Fotografi: Olivier Matthys/AP Pool/dpa/picture-alliance

Suedia

Qeveria e këtij vendi ka vendosur për qytetin e katërt më të madh, Uppsala kufizime të forta. Deri më 3 nëntor banorët as nuk lejohet të organizojnë festa dhe dhe as të marrin pjesë në to. Kontaktet me njerëz të tjerë duhet të mënjanohen dhe transporti publik të mos përdoret. Epidemiologu suedez, Anders Tegnell u shpreh se nuk e përjashton që kufizimet të vendosen në pjesë të tjera të vendit. Aktualisht numri i infektimeve të reja ditore është rritur mbi 5000.

Portugalia

Edhe ky vend shënon rritje të mëdha të infektimeve të reja. Në fillim të muajit më 5 tetor u regjistruan 734 raste, në 22 tetor 3270. Që nga 14 tetori vendi ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme, kurse më 23 tetor ka pasur kufizime të reja në rajonet veriore të vendit. Në këtë vend u vendos 2 nëntori si ditë përkujtimore për 2000 viktimat e Coronës. Gjurmimi digjital do të zgjerohet, kurse aplikacioni „Stay away Covid” do të bëhet i detyrueshëm për të gjithë.

Belgjikë

Në tetor u rrit tej mase numri i infektimeve në Belgjikë. Ky vend me treguesin 14 ditor të infektimeve prej 932 rastesh në 100.000 banorë konsiderohet si një nga rajonet më të prekura në Europë. Ministri belg i Shëndetësisë, Frank Vandenbroucke e sheh vendin „pak para një cunami”. Pandemia ka kushtuar deri më tani rreth 10.000 jetë njerëzish në Belgjikë. Numri ditor i infektimeve nga 1-22 tetor u rrit nga 1300 në 13.200 raste.

Çeki

Edhe më e tensionuar është gjendja në Çeki. Që nga 5 tetori në këtë vend është shpallur gjendja e jashtëzakonshme në vendin me 10,7 milionë banorë. Sipas të dhënave të ECDC numri i infektimeve është rritur 1066 raste për 100.000 banorë, vlera më e lartë në të gjithë Europën brenda 14 ditësh. Nga e enjtja janë hapur vetëm supermarketet dhe farmacitë. Qeveria ka urdhëruar që qytetarët të kufizojnë maksimalisht kontaktet.

Frankreich I Erneuter Lockdown in Paris
Lockdown sërish në ParisFotografi: Elko Hirsch/lmago lmages

Franca

Në Francë shënohet një rekord i ri i numrit të infektimeve. Të enjten u shënuan 41.000 raste infektimesh, 15.000 më shumë se një ditë më parë, dhe të premten u kalua numri i përgjithshëm i 1 milionë infektimeve. Qeveria ka vendosur ndalimqarkullimin nga ora 21:00-06:00 të mëngjesit në Paris dhe disa qytete të tjera. Nga kufizimet janë prekur më shumë se dy e treta e francezëve, rreth 46 milionë vetë.

Spanja

Në Spanjë këtë javë numri i infektimeve kaloi 3 milionë vetët. Nga 13-22 tetor u trefishua numri i infektimeve nga 7100 në 21.000 raste. Megjithatë miri fund në Madrid mbyllja e përgjithshme e vendosur deri më 23 tetor, aktualisht synohet që të izolohen vetem lagjet më të prekura nga virusi.

Belgien Lüttich | Coronavirus: Universitätskrankenhaus
Belgjika para cunamit, thotë ministri belg i Shëndetësisë VandenbrouckeFotografi: Kenzo Tribouillard/AFP

Polonia

Edhe ky vend renditet në trendin negativ të rritjes së infektimeve. Nga 19-22 tetor numri i infektimeve të reja në ditë u rrit nga 7400 në 12.000 raste. Në një kohë që fazën e parë të pandemisë, për shkak të një mbylljeje të shpejtë, vendi e përballoi mirë. Qeveria po e kthen stadiumin kombëtar në Varshavë në spital të Coronës për shkak të numrit të infektimeve. Deri në fund të kësaj jave aty do të jenë gati 500 shtretër për pacientët Covi dhe 50 shtretër intensivë. Nga 18 tetori janë vendosur kufizime të kontakteve. Të shtunën u bë e ditur se presidenti Andrzej Duda është infektuar me Corona.

Austri, Zvicër, Luksemburg dhe Danimarkë

Edhe fqinjët e Gjermanisë shënojnë shifra të larta infektimesh. Më mirë është gjendja në Danimarkë, që ka një tregues 14 ditor 113 raste për 100.000 banorë. Luksemburgu konsiderohet një vatër e pandemisë me 507 raste për 100.000 banorë. Edhe në Austri shifrat janë rritur me mbi 2000 infektime në ditë. Më e rrezikuar paraqitet gjendja në Zvicër. Gazeta ditore "Südostschweiz" nga Chur bën një prognozë të errët: Zvicra kaq e organizuar dhe e pasur mund të kthehet në një vatër ndërkombëtare të pandemisë. Mesatarja javore shënon një rritje të infektimeve me 112%.