Samiti i BE - Itinerari ballkanik të qendrojë i mbyllur? | Evropa | DW | 07.03.2016
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Evropa

Samiti i BE - Itinerari ballkanik të qendrojë i mbyllur?

Tani duhet t'i jepet fund "lejimit" të kalimit të qindra mijëra refugjatëve nga Greqia drejt Europës Qendrore. Sipas diplomatëve samiti i BE-së nuk do ta hapë sërish të ashtuquajturin itinerari ballkanik.

Kancelarja Angela Merkel në prag të samitit të BE-së lidhur me krizën e refugjatëve është shprehur kundër kërkesave për mbylljen e itinerarit ballkanik. "Nuk është e mundur që të mbyllet diçka", tha ajo me të mbërritur në Bruksel. Njëkohësisht synohet të ulet numri i refugjatëve që vijnë ilegal në BE – jo vetëm për disa vende, por për të gjithë. Kancelarja tërhoqi vëmendjen me këtë deklarim kundër formulimit në deklaratën përfundimtare të samitit, sipas së cilës itinerari ballkanik është „i mbyllur“.

Kjo mësohet nga deklarata e përgatitur për samitin, që e disponon agjencia gjermane e lajmeve DPA. Ministri i Jashtëm austriak Sebastian Kurz të dielën (06.03) tha në televizionin gjerman, se shtete si Austria, Gjermania apo Suedia nuk janë në gjendje t'i pranojnë të gjithë njerëzit, që duan të vijnë në to. Gjithashtu në samitin e BE-së (07.03) sërish do të insistohet, që t'i jepet fund politikës së "lejimit" të kalimit nga një vend në tjetrin, shpjegoi politikani i partisë Popullore Austriake ÖVP në emisionin e ARD-së "Anne Will".

Merkel bisedon me Davutoglu

Përpara samitit në Bruksel të 28 kryetarët e shteteve dhe të qeverive të BE-së konsultohen me kryeministrin turk Ahmet Davutoglu, se si mund të ndalet vala e refugjatëve nga Turqia drejt Europës. Kancelarja Angela Merkel të dielën në mbrëmje u takua me Davutoglu për bisedime paraprake. Sipas diplomatëve të BE-së në samit do të diskutohet edhe për qendrimin e autoriteteve turke kundrejt gazetës kritike ndaj qeverisë "Zaman".

Reagimet e politikanëve përgjegjës në Berlin dhe Bruksel në fundjavë ndaj marrjes së kësaj gazete nën kontrollin shtetëror ishin mjaft të rezervuara, aq sa të krijohet përshtypja, se synohej shmangia e një diskutimi, për të arritur një marrëveshje me Ankaranë. Sepse nga bashkëpunimi me Turqinë varet në mënyrë vendimtare, nëse BE-ja do t'ia dalë të bjerë dakord për një linjë lidhur me krizën e refugjatëve.

Dhjetra mijëra migrantë të bllokuar në Greqi

Për muaj me radhë përgjatë itinerarit ballkanik migrantët janë lejuar të kalojnë nga njeri vend në tjetrin, derisa u ngritën gardhet e para kufitare me tela me gjemba dhe u vendosën në pozicione mbrojtësit e kufirit. Maqedonia ndërkohë nuk lejom më refugjatë të kalojnë, kështu dhjetra mijëra njerëz janë bllokuar në kampet e strehimit në anën greke, me shpresë se dikur do të mund të vazhdojnë udhëtimin.

Minsitri gjerman i Drejtësisë Heiko Maas tha, se shtete të veçanta nuk mund t'i zgjidhin vet problemet e migracionit mbarëbotëror, kjo vetëm sa mund të shkaktojë një "efekt domino". Refugjatët duhet të shpërndahen në mbarë Europën. Gjithashtu duhet të luftohen shkaqet e migracionit. Armëpushimi në Siri është mjaft i rëndësishëm në këtë sfond.

Turqia duhet të pranojë azilkërkuesit e refuzuar

BE e në radhë të parë kancelarja Merkel synojnë, që Turqia, t'i ripranojë migranët, që nuk fitojnë të drejtën e azilit. Qeveria në Ankara synon që bashkëpunimi i saj të paguhet shtrenjtë. Qysh tani janë fokusuar tre miliardë Euro nga Brukseli, nëse Turqia i mbron më mirë dhe më me efikasitet kufijtë e po ashtu edhe kufirin detar me Greqinë nga kondtrabandistët. Për këtë Turqia duhet të pranojë edhe angazhimin e anijeve të NATO-s.

Afganët të mallkuar për të pritur

Për t'i ndalur njerëzit nga një fluks drejt Europës, qeveria në Ankara do t'i përmirësojë kushtet e jetesës për refugjatët në Turqi - p.sh. duke siguruar kujdesin shëndetësor dhe shanset për arsimim për fëmijët e refugjatëve. Por për ta plotësuar këtë, nuk mjaftojnë tre miliardë Euro, është shprehur së fundi presidenti Rexhep Taip Erdogan.

Ndihma emergjence për Greqinë

Kursi i rreptë për mbylljen e itinerarit ballkanik mbështetet në marrëveshje me Gjermaninë. Për ta mbështetur Greqinë në përballimin e gjendjes me migrantët e bllokuar atje, aktualisht rreth 30.000 syresh, kryetarët e qeverive dhe të shteteve të BE-së kanë propozuar një ndihmë prej 700 milionë Eurosh. Para samitit të ardhshëm në mes të muajit duhet të ketë një vendim për këtë. Greqia e goditur financiarisht duhet të marrë ndihmë edhe për mbrojtjen e kufirit.