1. Kalo tek përmbajtja
  2. Kalo tek lista qendrore e navigimit
  3. Kalo tek më shumë oferta të DW

OKB: Baerbock kërkon të dërgohet një sinjal kundër Putinit

19 Shtator 2023

Ministrja e Jashtme gjermane, Annalena Baerbock para takimit të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara në Nju Jork ka kërkuar që nga Asambleja të dërgohet një sinjal i fuqishëm kundër Putinit.

https://p.dw.com/p/4WV8s
Salla e Asambalesë së Përgjithshme të OKB-së
Pamje nga punimet e Asambalesë së Përgjithshme të OKB-së në shkurt 2023Fotografi: Bernd von Jutrczenka/dpa/picture alliance

Ministrja e Jashtme gjermane, Annalena Baerbock mbi bazën e Kartës së OKB-së ka kërkuar që të dërgohet një sinjal i fuqishëm kundër kreut të Kremlinit. Politikanja e gjelbër u shpreh para një takimi me homologët e BE në kuadër të punimeve të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së në Nju Jork. "Pikërisht në këto kohë, kur presidenti Putin nuk sulmon vetëm rendin europian të paqes, por edhe Kartën e Kombeve të Bashkuara, nuk mund të vazhdohet si më parë -'business as usual' në Kombet e Bashkuara", tha Baerbock dhe shtoi se "ne duhet të jo vetëm të proklamojë Kartën e Kombeve të Bashkuara por edhe të qëndrojmë së bashku për të, megjithë krizat në këtë botë pikërisht këto ditë". Baerbock e vlerësoi Kartën e OKB-së - "ajo është sigurimi ynë i jetesës dhe paqes në të gjithë botën."

Ministrja e Jashtme gjermane, Annalena Baerbock veshur em fustan të kuq duke folur para mikrofonëve
Ministrja e Jashtme gjermane, Annalena BaerbockFotografi: Thomas Trutschel/photothek/picture alliance

Për të marrë pjesë në punimet e Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara në Nju Jork ka mbërritur edhe presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenski. Ai do të jetë një nga krerët e shteteve që do të mbajë i pari fjalimin në debatin e 78 të përgjithshëm të Asamblesë së Kombeve të Bashkuara. "Ukraina do t'u paraqesë vendeve anëtare të OKB-së një propozim konkret, si të forcohet parimi i integritetit territorial dhe të përmirësohet aftësia e OKB-së për të ndalur agresionin dhe për të bërë të dështojë atë", është shprehur Zelenski.

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenski para flamurit amerikan në Nju Jork
Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenski në Nju JorkFotografi: Angela Weiss/AFP/Getty Images

 

 

 

la/ag