Kroacia me president të ri - Josipoviq fiton balotazhin presidencial | Ballkani | DW | 10.01.2010
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Ballkani

Kroacia me president të ri - Josipoviq fiton balotazhin presidencial

Të dielën në Kroaci u zgjodh presidenti i ri - Socialdemokrati Ivo Josipoviq në bazë të rezultateve paraprake është fituesi i balotazhit presidencial në Kroaci.

default

Socialdemokrati Ivo Josipoviq

Në bazë të rezultateteve të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, socialdemokrati Josipoviq ka fituar 60,29% të votave. Po sipas KQZ-së për kryebashkiakun e Zagrebit Bandiq kanë votuar rreth 39,71% e elektoratit. Presidenti në largim nga posti Stipe Mesiq, sipas kushtetutës nuk mund të kanditonte për një mandat të tretë

Präsidentschaftswahl Kroatien

Milan Bandiq, kryebashkiaku i Zagrebit

Socialdemokrati në opozitë Ivo Josipoviq ishte favoriti kryesor në balotazh kundrejt Milan Bandiq, prej shumë vjetësh kryebashkiak në kryeqytet. Josipoviq përfaqëson spektrin e majtë politik, ndërsa Bandiq mbështetet nga kisha e fuqishme katolike dhe nga kampi konservator nacionalist. Interesi i 4,5 milionë qytetarëve me të drejtë vote në raundin e parë ishte i pakët. Në balotazh iu përgjigjën thirrjes për votë vetëm rreth 50,28 % e zgjedhësve, njoftoi Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve. Josipoviq fitoi qartë votimin në raundin e parë kundrejt rivalit Bandiq, ndërsa përfaqësuesi i partisë HDZ në pushtet, Andrija Hebrang, si kandidati i tretë u skualifikua.

Josipoviq do të luftojë korrupsionin galopant në vend. Ai do t' u kundërvihet ndërmarrjeve të dyshimta, të cilat gjatë luftës (1991-1995) përmes bizneseve të vrullshme në vendin e varfër u pasuruan në mënyrë të paimagjinueshme. Bandiq do të krijojë një lëvizje masive pa parti nën udhëheqjen e tij. Ai do në radhë të parë të mbështesë kroatët nacionalistë në diasporë në Bosnje-Hercegovinën fqinjë, të cilët gjithashtu lejohen të votojnë.

Grupi privat kroat i monitorimit të zgjedhjeve, GONG e vlerësoi rjedhën e votimeve të qetë dhe pa incidente. Megjithatë ka pasur një sërë ankesash. Kisha katolike u ka shpërndarë vizitorëve të meshës së të dielës fletushka me rekomandim për zgjedhjet. Edhe priftërinjtë kanë bërë fushatë për njërin prej kandidatëve.

dpa/dw-nr/vfb

 • Data 10.01.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/LQ5C
 • Data 10.01.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/LQ5C
Reklamë