Kosova Voton | Ballkani | DW | 14.11.2007
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Ballkani

Kosova Voton

Më 17 nëntor në Kosovë zhvillohen zgjedhjet për deputetët e parlamentit, për këshilltarët e asambleve komunale dhe për kryetarët e komunave. Në këto zgjedhje garojnë 97 subjekte politike.

default

Flamuri i PDK-së dhe flamuri shqiptar

Më 17 nëntor në Kosovë zhvillohen zgjedhjet për deputetët e parlamentit, për këshilltarët e asambleve komunale dhe për kryetarët e komunave. Në këto zgjedhje garojnë 97 subjekte politike, ndër të cilat edhe disa parti të vogla serbe, por jo ato që përfaqësojnë shumicën e serbëve të Kosovës. Të drejtën për të votuar do ta kenë rreth një milion e gjysmë qytetarë të Kosovës.

Sipas një studimi të UNDP-së qytetarët e Kosovës nuk kanë interes të madh për të marrë pjesë në votime. Organizatat joqeveritare i kanë bërë thirrje elektoratit të ushtrojë të drejtën e votës.

Në zgjedhjet në Kosovë pritet të marrin pjesë shumë pak serbë. Sipas Liderit të Listës Serbe për Kosovën, Oliver Ivanovic, çdo përfaqësues serb i Kosovës, i cili nuk ka mbështetjen e popullsisë lokale dhe të Beogradit, nuk mund ta kryejë si duhet punën e vet.

DW.COM

Indiferencë e elektoratit

Organizimi i zgjedhjeve

Zgjedhjet, po më tej?

Të verbërit me asistencë

Kosova në zgjedhje

 • Data 14.11.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/CDre
 • Data 14.11.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/CDre