Vuçiqi i zemëruar me Kroacinë, largohet nga Brukseli | Ballkani | DW | 13.12.2016
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Ballkani

Vuçiqi i zemëruar me Kroacinë, largohet nga Brukseli

Kryeministri i Serbisë Aleksandar Vuçiq bojkoton takimet në Bruksel, për shkak të bllokadës së Kroacisë. Vuçiqi kërcënon ndërsa Berlini nuk është dakord me bllokadat.

Vuçiqi do të bojkotojë ceremoninë e hapjes së kapitujve në negociatat për anëtarësimin e Serbisë në Bashkimin Evropian, në qoftë se Kroacia vazhdon me bllokimin e hapjes së kapitullit 26 (për arsim dhe kulturë), njofton agjencia gjermane e lajmeve DPA. "Mjaft më me kushtëzime", tha Vuçiqi, i cili bëri të ditur se do të largohet nga Brukseli dhe do të kthehet në Beograd.

Zagrebi ka kërkuar përmirësimin e pozitës së minoritetit kroat në Serbi, në veçanti të lëndës mësimore në shkolla. Vuçiq e konfirmoi vendimin e tij pas takimit që zhvilloi me kreun e diplomacisë evropiane, Federica Mogherini.

Deutschland Kroatischer Ministerpräsident Andrej Plenkovic in Berlin (picture-alliance/dpa/B. von Jutrczenka)

Merkel dhe Plenkoviq

DPA njofton se kancelarja gjermane Angela Merkel në mënyrë indiskrete e ka "paralajmëruar" të hënën (11.12) kryeministrin e Kroacisë Andrej Plenkoviq, se çështjet bilaterale duhet të zgjidhen me marrëveshje bilaterale mes vendeve dhe jo në nivelin e BE-së. Kështu është shprehur Merkel në konferencën për shtyp, pas takimit në Berlin me kryeministrin kroat.

„Vuçiqi ka humbur nervat", e komentojnë mediat kroate sjelljen e kryeministrit serb në Bruksel, duke e quajtur atë si "hap të befasishëm", shkruan DPA. Të martën (13.12) në Bruksel, në kuadër të negociatave të Serbisë me BE-në do të duhej të hapen kapitujt 5 (furnizimet publike) dhe 25 (shkenca dhe hulumtimet). Ndërsa kapitulli 26 sipas të gjitha gjasave nuk do të hapet.

Vuçiqi ka deklaruar para disa ditësh se llogarit me futjen e "vendit të tij të varfër" në BE deri në vitin 2025. Agjencia DPA deri tani është e vetmja nga hapsirat gjermanofolëse, të cilat i kanë kushtuar vëmendje kësaj çështjeje.

 

bc/dpa