Përleshje mes policisë kurde me ithtarë të një partie prokurde | Gjermania - Tregu i punës | DW | 18.11.2007
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Gjermania - Tregu i punës

Përleshje mes policisë kurde me ithtarë të një partie prokurde

Njësitë policore turke dhe ithtarë të Partisë Prokurde 'Shoqëria Demokratike' kanë zhvilluar përleshje të përgjakshme në juglindje të Turqisë. Forcat e sigurimit provuan që me përdorimin e gazit lotsjellës të shpërndajnë një protestë të kurdëve në qytetin Van. Prokuroria e përgjithshme turke kërkoi të premten fillimin e procedurës për ndalimin e veprimtarisë së partisë kurde Shoqëria Demokratike'. Kjo parti ka kërkuar autonomi për kurdët në juglindje të vendit.

 • Data 18.11.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/CIWt
 • Data 18.11.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/CIWt