Martti Ahtisaari nderohet me çmimin Nobel për paqen | Hapat | DW | 13.10.2008
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Hapat

Martti Ahtisaari nderohet me çmimin Nobel për paqen

Rasti Arigona

Mediatori finlandez i paqes, Martti Ahtisaari mori çmimin Nobel për paqen. "Komiteti i çmimit Nobel vendosi t`ja japë ate për vitin 2008 Martti Ahtisaari për kontributin e rëndësisshën që ka dhënë në kontinete të ndryshme për më shumë se tre dekada, për zgjidhjen e konflikteve ndërkombëtare, " tha kryetari i Komitetit të çmimit Nobel, Ole Danbolt Mjoes. Aida Cama

Vendimi i autoriteteve austriake i shtatorit te vitit 2007, per te debuar nga Austria familjen kosovare Zogaj, pat shkaktuar kunderthenje te shumta ne kete vend. Rasti Arigona u be i njohur per opinionin mbare, pas ikjes se 15-te vjecares me kercenimin me vetevrasje poqese kthehet ne Kosove. Mirepo, kjo nuk ndaloi autoritetet austriake qe te atin me velleszer dhe moter t' I kthenin ne Kosove, prej nga ksihin ardhur ne vitin 2002. Ajete Beqiraj vizitoi te kthyerit te cilet nderkohe jetojne ne Peje

 • Data 13.10.2008
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/FYXM
 • Data 13.10.2008
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/FYXM