1. Kalo tek përmbajtja
  2. Kalo tek lista qendrore e navigimit
  3. Kalo tek më shumë oferta të DW
PolitikëFrancë

Macron kërkon debat europian për armët atomike

29 Prill 2024

Pas fjalimit të flaktë për Europën javën e kaluar, presidenti francez, Emmanuel Macron ka kërkuar tani një debat të gjerë për rolin e armëve atomike në një strategji të përbashkët europiane.

https://p.dw.com/p/4fGSX
Macron në fjalimin e tij në Universitetin Sorbonne -presidenti francez në pult, duke hapur krahët gjatë fjalimit
Macron në fjalimin e tij në Universitetin SorbonneFotografi: Christophe Petit Tesson/AP Photo/picture alliance

Fillimisht ishte fjalimi parimor i presidentit francez, Macron në Universitetin e Sorbonës, ku me fjalinë "Europa jonë mund të vdesë" dhe kërkesën që Europa "imponojë respekt", ai shkaktoi reagime të gjera. Propozimi i Macron për forcim të mbrojtjes europiane u përshëndet tek politika gjermane. Tani Macron kërkon një debat për rolin e armëve atomike në mbrojtjen europiane. Në një intervistë për grupin mediatik "Ebra" të shtunën (27.04.) Macron theksoi, se dëshiron të hapë debatin "që përfshin mbrojtjen raketore, kapacitetet e raketave me rreze të gjatë veprimi dhe armët atomike për ata që i kanë apo që në tokën e tyre kanë armë atomike europiane". Macron kërkoi, "le t'i hapim të gjitha në tavolinë dhe të shohim, se çfarë na mbron vërtet". Franca është e gatshme të bëjë më shumë për mbrojtjen europiane, ka thënë Macron. Që nga Brexit, Franca është e vetmja fuqi atomike në Bashkimin Europian.

Projekti gjermano francez i tankut të ri ecën përpara - Ministri gjerman i Mbrojtjes, Boris Pistorius shtrëngon duart me homologun francez, Sébastien Lecornu
Projekti gjermano francez i tankut të ri ecën përparaFotografi: Thomas Samson/AFP/Getty Images

Projekti gjermano-francez i një tipi tanku tërësisht i ri

Që në fjalimin në Sorbonne, Macron kërkoi forcimin e mbrojtjes europiane, duke theksuar se kjo varet nga vendimet tona. Ai bëri thirrje për një mbrojtje europiane "të besueshme". Macron deklaroi, se kërcënimi nuklear që ka në zotërim Franca është një "element i mbrojtjes së kontinentit europian që nuk mund të shmanget".

Ndërkohë të premten (26.04.)pas vonesash të gjata projekti i një tanku luftarak gjermano-francez ka bërë një hap tjetër të rëndësishëm në zhvillimin e tij. Ministri gjerman i Mbrojtjes, Boris Pistorius, SPD, dhe homologu francez, Sébastien Lecornu nënshkruan në Paris një deklaratë qëllimore që përcakton shpërndarjen e detyrave mes koncerneve të të dyja vendeve. "Ky është një hap tjetër i rëndësishëm", tha Pistorius. Nuk bëhet fjalë për zhvillimin e mëtejshëm të tankeve aktuale, por për "diçka tërësisht të re".

la/ag