Kosova shpall pavarësinë | FOKUS | DW | 17.02.2008
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages
Reklamë

FOKUS

Kosova shpall pavarësinë

Parlamenti i Kosovës shpall pavarësinë me unanimitet të plotë

17.02.2008 - Deklarimi i pavarësisë në Parlamentin e Kosovës

17.02.2008 - Deklarimi i pavarësisë në Parlamentin e Kosovës

Parlamenti i Kosovës shpalli sot pavarësinë e Kosovës. Në një seancë të jashtëzakonshme deputetët votuan pro një rezolute, e cila e karakterizon Kosovën "shtet të pavarur, sovran dhe demokratik". Sipas vendimit, Kosova gëzon tani pavarësi shtetërore nën mbikqyrjen e BE. "Prej këtij momenti, pozicioni politik i Kosovës ka ndryshuar", deklaroi kryetari i parlamentit Jakup Krasniqi pas miratimit të deklaratës së pavarësisë nga deputetët, me ngritje duarsh. "Ne jemi një shtet i pavarur, i lirë, sovran dhe demokratik. Urime të gjithëve juve".

Më pas, presidenti i Kosovës, Fatmir Sejdiu, kryeministri i Kosovës, Hashim Thaci dhe kryetari i parlamentit, Jakup Krasniqi nënshkruan deklaratën e pavarësisë së Kosovës. Nënshkrimin në deklaratën e pavarësisë e vunë më tej të mbi 100 deputetët të pranishëm në sallën e Kuvendit të Kosovës. Deputetët serbë e bojkotuan seancën.

Në rrugët e Prishtinës, kosovarë të gëzuar valëvitin flamuj kuq e zi dhe hedhin fishekzjarre.

 • Data 17.02.2008
 • Autor Auron Dodi
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/D8qe
 • Data 17.02.2008
 • Autor Auron Dodi
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/D8qe