Homazh për Robert Enke | 1914 - Lufta e I Botërore | DW | 15.11.2009
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

1914 - Lufta e I Botërore

Homazh për Robert Enke

Ceremonia më e madhe përmotshme e zhvilluar ndonjëherë për një sportist gjerman

Stadiumi i Hanoverit, 15.11. 2009

Stadiumi i Hanoverit, 15.11. 2009

Në stadiumin e Hanoverit u zhvillua ceremonia e përmotshme për portierin e kombëtares gjermane të futbollit, Robert Enke. Mbi 40 mijë sportdashës, i gjithë ekipi i kombëtares gjermane i kryesuar nga traineri Joachim Lëw dhe personalitete nga sporti, politika dhe shoqëria morën pjesë në këtë ceremoni. Fjalën e rastit e mbajti kryeministri i landit të Saksonisë së Poshtme Christian Wulff dhe presidenti i Federatës Gjermane të Futbollit, DFB, Theo Zwanziger. Arkivoli me trupin e pajetë të Enkes u nxor nga stadiumi prej gjashtë bashkëlojtarëve të tij, në mesin e tyre edhe futbollisti shqiptar Altin Lala. Varrimi është planifikuar të bëhet në një rreth të ngushtë të familjes dhe të miqve. Robert Enke, i cili prej vitesh vuante nga depresioni, bëri vetëvrasje të martën në mbrëmje.

DW.COM

 • Data 15.11.2009
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/KXdH
 • Data 15.11.2009
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/KXdH