Berlinale 2019: Kosova për herë të parë, Kosslick për herë të fundit | Gjermania | DW | 07.02.2019
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Reklamë

Gjermania

Berlinale 2019: Kosova për herë të parë, Kosslick për herë të fundit

Më 7 shkurt hap siparin në Berlin festivali i 69-të ndërkombëtar i filmit. Për herë të parë konkurron zyrtarisht në të një film nga Kosova. Karakteristika e këtij viti është pjesëmarrja e madhe e grave regjisore.

Dieter Kossslick

Pas 20 vjetësh në krye të festivalit, figura e lashtë e Berlinales, 70-vjeçari Dieter Kosslick, alias Mr. Berlinale, i cili me kapelen dhe shallin e tij është bërë personifikim i festivalit të famshëm, do ta lëshojë postin e tij të plotfuqishëm.

Në Berlin hapet Berlinalja e 69-të. Gjithsej do të shfaqen 400 filma, 23 syresh, me metrazh të gjatë, në garën kryesore, 17 konkurrojnë për Ariun e Artë dhe të Argjendtë. Motoja e sivjetshme e festivalit është "Privatja është politike". Dieter Kosslick, i cili e drejton atë për herë të fundit, e ka huazuar titullin nga lëvizjes feministe të viteve 1960. Dhe duket se gratë nuk janë vetëm frymëzuese për moton, por pjesëmarrja e tyre është këtë vit shumë e madhe. 

Filmfestival Berlinale 2019 Wettbewerb | Film The Kindness of Strangers

Festivali hapet me filmin e një gruaje, konkretisht me dramën "The Kindness of Strangers" të  regjisores daneze  Lone Scherfig.

Festivali hapet me filmin e një gruaje, konkretisht me dramën "The Kindness of Strangers" të  regjisores daneze  Lone Scherfig. Scherfig nuk është e panjohur në Berlinale. Ajo ka marrë pjesë tri herë në garën e filmit me metrazh të gjatë me  filmat "Wilbur wants to kill himself" (Wilbur-i dëshiron të vrasë veten", "An Education (Një Edukim) dhe "Italienisch für Anfänger" (Italisht për fillestarë) - për të cilin në vitin 2001 mori "Ariun e Argjendtë" (Çmimi i Jurisë) së Berlinales.

Por edhe juria kryesohet nga një grua, nga aktorja franceze dhe fituesja e çmimit "Oscar", Juliette Binoche, ndërsa "Ariu i Nderit" për veprën e jetës i jepet Charlotte Rampling.

Prej 17 filmave konkurrues, shtatë janë nga regjisore femra dhe dhjetë nga regjisorë meshkuj, e ku nuk mungojnë dhe emra të mirënjohur si François Ozon ("Grâce à Dieu"), Agnieszka Holland ("Z. Jones") dhe regjisori kinez Zhang Yimou ("Yi miao zhong").

Edhe regjisorët gjermanë marrin pjesë me tre filma. Nora Fingscheidt me filmin "Systemsprenger" (Shpërthyesi i sistemit), Angela Schanelec me "Ich war zuhause, aber" (Unë isha në shtëpi, por) dhe  Fatih Akin – fitues i Ariut të Artë 2004 me "Gegen die Wand" (Përplasje në mur) – prezanton në Berlinale filmin e tij të ri "Der Goldene Handschuh" (Dorashka e artë), i cili bazohet mbi romanin me të njëjtin titull të Heinz Strunk-ut për vrasësin serial të grave, Fritz Honka.

Kosova në "Berlinale Shorts"

Prej 400 filmave që marrin pjesë në garat e ndryshme të një ndër tre festivaleve më të rëndësishëm të filmit në botë, 191 filma janë bërë nga regjisore gra. Kosova e cila merr pjesë për herë të parë zyrtarisht në Berlinale, me një film me metrazh të shkurtër në "Berlinale Shorts" përfaqësohet me Samir Karahodan. Filmi i tij 14-minutësh "Në mes" është realizuar nga një ekip thuajse tërësisht mashkullor (vetëm një femër) dhe trajton një temë krejtësisht mashkullore, por tepër karakteristike për Kosovën: Solidarizimin ndërvëllazëror për ndërtimin e shtëpive të njëjta me ndihmën e të mërguarve. Premiera botërore e tij do të jetë më 12 shkurt në Berlin, por më 8 shkurt do të shfaqet për  median dhe publikun.

Deutschland 69. Berlinale Juliette Binoche beim Jury-Dinner

Juria kryesohet nga një grua, nga aktorja franceze dhe fituesja e çmimit "Oscar", Juliette Binoche

Por Kosova e ka dërguar edhe një përfaqësuese të gjinisë femërore në Berlinale: Regjisoren e re More Raça, e cila ka ardhur aty në kuadër të programit Berlinale Talents, i cili u  krijon mundësinë 250 kineastëve, regjisorëve, aktorëve të rinj e të talentuar nga e gjithë bota që të prezantojnë veten e tyre dhe të hyjnë në kontakt me kolegë të rinj e të vjetër të fushës së tyre.

Pas 18 vjetësh në krye të festivalit, figura e lashtë e Berlinales, 70-vjeçari Dieter Kosslick, alias Mr. Berlinale, i cili me kapelen dhe shallin e tij është bërë personifikim i festivalit të famshëm, do ta lëshojë postin e tij të plotfuqishëm. Vitin e ardhshëm, në edicionin e saj të 70-të Berlinalja do të drejtohet nga italiani Carlo Chatrian.