Bashkimi Evropian formon Rajonin Evropian buzë Danubit | Ballkani | DW | 15.08.2009
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Ballkani

Bashkimi Evropian formon Rajonin Evropian buzë Danubit

Me vendimin e Komisionit Evropian do të formohet deri në vitin 2011 rajoni evropian buzë Danubit. Në të Vojvodina do të marrë përsipër çështjet që kanë të bëjnë me tolerancën.

Pamje nga Danubi në afërsi të Pondorf-it

Pamje nga Danubi në afërsi të Pondorf-it

Kryetari i Kuvendit të Vojvodinës Shandor Egereshi tha për Deutsche Vellen se nuk ka vend më të mirë se Vojvodina për promovimin e pasurisë së shumanshmërisë dhe tolerancës në Evropë:

"Ne mund të jemi shembull për Evropën me mënyrën se si dijmë ta ruajmë identitetin e të gjitha bashkësive etnike, se si jemi të aftë të rrisim besimin në mes të bashkësive tona kombëtare çka ka si rezultat shtimin e vlerave evropiane dhe frymës evropiane në këto hapësira".

Vojvodina ka edhe potencialin e duhur ekonomik

Ndërkaq drejtori i Zyrës së Danubit nga qyteti gjerman i Ulmit, Peter Langer thotë:

"Jemi të bindur se ky rajon evropian do të ketë rol të rëndësishëm në vazhdimin e integrimeve evropiane sepse në Bruksel janë të vetdijshëm se e ardhmja e Evropës së bashkuar qëndron në rajonilizim. Vojvodina në këtë proces ka një rol shumë domethënës jo vetëm si shembull i shumëetnicitetit dhe shumëllojshmërisë kulturore por edhe për shkak të potencialit të saj ekonomik".

Egereshi dhe Langer të cilët kanë qenë vitet e fundit mbështetësit kryesorë të idesë për krijimin e rajonit evropian buzë Danubit theksojnë se Danubi jo vetëm që është lumi më i rëndësishëm në Evropën e Mesme por është edhe një lumë që lidh prej shekujsh disa popuj, kultura, besime dhe tradita. Nga ana tjetër sipas fjalëve të tij rrjedha e Danubit nuk është e shfrytëzuar dhe as nuk stimulohet sa duhet.

 • Data 15.08.2009
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/JBkY
 • Data 15.08.2009
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/JBkY
Reklamë