Русија и префрла на САД за шпионажа | Вести | DW | 22.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Русија и префрла на САД за шпионажа

*

Русија и префрлува на САД дека планираниот антиракетен штит во Европа, има намера да го користи за шпионажа. Според рускиот министер за одбрана Сергеј Лавров, САД затоа го одби компромисниот предлог да се користи руската радарска станица во Азејберџан. Владите во Москва и Вашингтон со месеци спорат околу американски ракетен штит. САД со него сака да се заштити од евентуални напади од Иран или Северна Кореја.