1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Св. Кирил и Методиј Охрид
Фотографија: Dragoslav Dedovic/DW

Св. Кирил и Методиј

Тема

Свети Кирил и Методиј се браќа родени во Солун во 9. век. Стануваат мисионери на христијанството и ја создаваат глаголицата, првата словенска азбука. Познати и како сесловенски просветители.

Прескокни го блокот Рубрики

Рубрики

Прикажи повеќе