1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Државното знаме на Босна и Херцеговина
Фотографија: Ajdin Kamber/DWФотографија: Ajdin Kamber/DW

БиХ- Босна и Херцеговина

Држава во југоисточна Европа, главен град Сараево. Се граничи со Црна Гора, Хрватска и Србија. Босна и Херцеговина беше формирана како република во поранешна Југославија.

Прескокни го блокот Рубрики

Рубрики

Прикажи повеќе
Прескокни го блокот ДВ препорачува

ДВ препорачува