1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Македонија Грција Граница
Фотографија: picture-alliance/AP Photo/B. Grdanoski

Спор за името меѓу Македонија и Грција

Спорот ескалираше по прогласувањето на независноста на Македонија од екс-Југославија. Грција го блокираше приемот на земјата во ОН и признавањето од страна на Европската заедница.

Прескокни го блокот Рубрики

Рубрики

Прикажи повеќе