1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Ернест Хемингвеј
Фотографија: AP Photo/picture allianceФотографија: AP Photo/picture alliance

Ернест Хемингвеј

Ернест Милер Хемингвеј, 21 јули 1899 - 2 јули 1961 година, е американски писател, раскажувач и новинар. Добитник на Нобеловата награда за литература во 1954 година.