ЕУ и САД работат на нова резолуција за Косово | Вести | DW | 11.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

ЕУ и САД работат на нова резолуција за Косово

*

Западните земји работат на нова предлог резолуција за Косово според која Белград и Приштина ќе добија четири месеци во кои треба да постигнат договор за идниот статус на Косово. Според текстот, ако преговорите пропаднат не се предвидува автоматски да се отвори патот за независност на покраината, велат дипломати од ОН. Белград се залага за продолжување на преговорите, додека косовската страна се уште не се изјаснила официјално за новиот предлог.