1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Европска комисија Брисел
Фотографија: Arne Immanuel Bänsch/dpa/picture alliance

Европска Комисија- ЕК

Европската комисија (ЕК) е извршно тело на Европската Унија (ЕУ). По еден комесар се именува од секоја земја-членка, а кандидатите се потврдуваат од Европскиот парламент.

Прескокни го блокот Рубрики

Рубрики

Прикажи повеќе