1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Знамиња ЕУ Брисел
Фотографија: Kenzo Tribouillard/AFP/Getty ImagesФотографија: Kenzo Tribouillard/AFP/Getty Images

Европска Унија- ЕУ

Европската Унија е економска и политичка унија на 28 земји членки. Нејзиното население брои околу 500 милиони луѓе. Најбројна е Германија, а најголема по површина е Франција

Прескокни го блокот Рубрики

Рубрики

Прикажи повеќе
Прескокни го блокот ДВ препорачува

ДВ препорачува