Shtypi për Kodin federal për Ambientin | Studimi në Gjermani | DW | 03.02.2009
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Studimi në Gjermani

Shtypi për Kodin federal për Ambientin

default

Në parlamentin gjerman dështoi miratimi i një kodi federal për mbrojtjen e ambientit. Kjo ka shkaktuar një tronditje në koalicionin qeveritar, i cili e kishte propaganduar fort një kod të tillë duke e përfshirë edhe në marrëveshjen e koalicionit qeveritar.

Në lidhje me këtë "Stuttgarter Zeitung" shkruan:

"Me varrosjen e Kodit federal për Mbrojtjen e Ambientit nuk dështoi ndonjë temë periferike dhe tepër speciale, interesante, por e parëndësishme. Fjala ishjte për një projekt të madh politik, i cili ka më tepër se 20 vjet që ndodhet në axhendën politike. Ja edhe bilanci: së pari tre ministra që u takonin tri partive të ndryshme i besuan vetes më tepër se duhej. Së dyti koalicioni i madh dështoi në nismën e vet më të rëndësishme ekologjike dhe politiko-ekonomike të marrëveshjes së koalicionit qeveritar dhe së treti nuk u arrit as rinimi programatik në fushën e mbrojtjes së ambientit dhe të politikës së klimës për të cilën i ishte përbetuar Angela Merkeli partisë së saj.

Gazeta "Nordkurier" vëren:

"Përveç dëmeve të tjera kolaterale, koalicioni i madh solli me këtë dështim një dëshmi tjeter se gjithë ato faqe që u mbushën nuk ia vlenin as letrës e as bojës me të cilën u shkruan. Shumë më e tmerrshme është përshtypja që krijohet te elektorati, pra që fjalët e mëdha të politikanë nuk ndiqen prej veprave. Çburokratizimi dhe përmirësimi i ligjeve për ambientin janë tepër të domosdoshme. Në rast se punët shkojnë keq dhe nuk do të kemi të paktën ndryshime të pjesshme, atëhere ndonjë projekt i arsyeshëm me të cilin lidhen edhe vende pune, do të mbytet prej kohës që u duhet zyrave për të dhënë lejet përkatëse. "

 • Data 03.02.2009
 • Autor dpa/pp
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/GmOx
 • Data 03.02.2009
 • Autor dpa/pp
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/GmOx