Sakashvili pranon zgjedhjet, arrestimet vazhdojnë | Gjermania - Tregu i punës | DW | 09.11.2007
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Gjermania - Tregu i punës

Sakashvili pranon zgjedhjet, arrestimet vazhdojnë

Opozita ka përshëndetur paralajmërimin e presidentit të Gjeorgjisë Mihail Sakashvili që në janar të mbahen zgjedhjet e parakoshme presidenciale. Pas protestave disaditëshe, Sakashvili tha se zgjedhjet presidenciale dhe referendumi për zgjedhjet parlamentare do të mbahen më 5 janar. Ndërkohë forcat policore kanë vazhduar arrestimin e udhëheqësve opozitarë, me shpjegimin për gjoja lidhje të afërta me shërbimin sekret rus. SHBA kanë kërkuar heqjen e shpejtë të gjendjes së jashtëzakonshme në Gjeorgji. Edhe mediat duhet të punojnë të lira, thuhet në Uashington, pas mbylljes së shumë radiove dhe televizioneve.

 • Data 09.11.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/C5q7
 • Data 09.11.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/C5q7