1. Kalo tek përmbajtja
  2. Kalo tek lista qendrore e navigimit
  3. Kalo tek më shumë oferta të DW
Kosovo Mitrovica | Unruhen | Polizeieinsatz
Fotografi: Bojan Slavkovic/AP Photo/picture alliance

Kosovë: Tensione në Veri pas kontrolleve kundër kontrabandës

Bekim Shehu
13 Tetor 2021

Policia përdori gazin lotsjellës për të shpërndarë turma të banorëve lokalë, të cilët po kundërshtojnë një aksion të policisë antikontrabandë.  

https://p.dw.com/p/41c3v

Të paktën 6 persona morën lëndime në veri të Mitrovicës gjatë kundërshtimit që po i bëhet nga banorët lokalë një aksioni të policisë dhe doganës së Kosovës kundër kontrabandës me mallra. Lëndimin e 6 personave e konfirmoi drejtori i Qendrës Shëndetësore në Mitrovicë të Veriut, Zllatan Ellek. "Lëndimet janë shkaktuar nga bombat zhurmuese, dhe pacientët aktualisht janë në departamentin e pranimit në kirurgji. Ekzaminimi është duke u zhvilluar, që do të thotë lëndime nga bomba zhurmuese dhe gaz lotsjellës”, bëri të ditur Elek.

Kosovo Mitrovica | Unruhen | Polizeieinsatz
Fotografi: Bojan Slavkovic/AP Photo/picture alliance

Komunat me shumicë serbe nuk pranojnë kontrollin

Aksioni i policisë së Kosovës dhe Doganës ka përfshirë disa rajone të Kosovës, por ai po kundërshtohet nga banorët e komunave veriore të Kosovës, të banuara me shumicë serbe, Mitrovicë e Veriut, Zveçan, Leposaviq dhe Zubin Potok. Në veri të Mitrovicës turma të mëdha të qytetarëve tentuan të pengojnë aksionin  e policisë, që përdori gazin lotësjellës për të shpërndarë turmat. Në disa rrugë në komunën e Zveçanit, banorët kanë vendosur kamionë për të bllokuar rrugët.  Sipas policisë së Kosovës, aksioni anti-kontrabandë nisi në orët e hershme të 13 tetorit dhe po vazhdon në nivel vendi dhe deri më tani janë sekuestruar një sërë mallrash, të cilat dyshohen se janë kontrabandë.

Policia e Kosovës: Kontrollet me urdhër të autoriteteve

"Të gjitha veprimet policore janë duke u realizuar në koordinim me prokuroritë dhe gjykatat kompetente, me urdhër të të cilave janë duke u kryer kontrolle dhe bastisje në lokacione të ndryshme si shtëpi banimi, lokale biznesi, magazina të mallrave etj”, thuhet në njoftimin e Policisë së Kosovës.  

"Policia e Kosovës në vazhdën e realizimit të objektivave strategjike për parandalim të veprave penale, konkretisht luftën e pa kompromis ndaj kontrabandës së mallrave, sot në orët e hershme të mëngjesit ka filluar realizimin e një operacioni policor i cili përfshin disa lokacione të ndryshme, ku bëjnë pjesë katër rajone të Kosovës si Prishtinë, Pejë, Mitrovicë Jugu dhe Mitrovicë Veri”, thuhet në njoftim.

Kosovo Mitrovica | Unruhen | Polizeieinsatz
Fotografi: Bojan Slavkovic/AP Photo/picture alliance

Kryetari i Komunës së Mitrovicës së Jugut, Agim Bahtiri, u bëri thirrje qytetarëve të Mitrovicës që të ruajnë qetësinë dhe maturinë dhe siç thotë "të mos bien në grackën e strukturave kriminale serbe në komunën e veriut”.

Aksioni i së mërkurës i policisë dhe doganës së Kosovës kundër kontrabandimit me mallra e që shkaktoi  ngritje tensionesh ne veri të Kosovës, po ndodh vetëm tri javë pasi serbët lokalë bllokuan për 13 ditë rrugët në veri, duke kundërshtuar kështu masën e reciprocitetit të vendosur nga qeveria e Kosovës tek targat e veturave të Serbisë. Për këtë çështje tashmë është arritur marrëveshje ndërmjet dy vendeve.