Gjermania dënon ashpër dhunën në Maqedoni | Gjermania | DW | 28.04.2017
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Reklamë

Gjermania

Gjermania dënon ashpër dhunën në Maqedoni

Ministria e Jashtme Gjermania ka dënuar dhunën e djeshme (27.04) në Parlamentin e Maqedonisë.

Kriza e ashpërsuar politike në Maqedoni ka shkaktuar reagime edhe në Gjermani. Gjermania dënon dhunën në Parlamentin e vendit.

Ministria e Jashtme Gjermania ka dënuar dhunën e djeshme (27.04) në Parlamentin e Maqedonisë. Në një komunikatë të Ministrisë së Jashtme të Gjermanisë thuhet se dënohet "shumë ashpër" dhuna në parlament. Më parë gjendja u përshkrua si "e paqartë", dhe madje Ministria e Jashtme u këshilloi udhëtarëve gjermanë në Shkup të mënjanojnë qendrën e kryeqytetit maqedonas. Maqedonia është paralizuar nga kriza politike që nga viti 2015.