Franca nёn shokun e terrorit | Evropa | DW | 14.11.2015
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Evropa

Franca nёn shokun e terrorit

Shoku ёshtё i thellё. Parisi tronditet nga njё seri e pashembullt terrori. Tё paktёn 127 vetё janё vrarё, sipas AFP-së. Presidenti Hollande shpall gjendjen e jashtёzakonshme.

Franca nё gjendje tё jashtёzakonshme. Gjatё njё serie sulmesh nё shtatё zona nё Paris u vranё tё paktёn 120 vetё. Sulmi mё i tmerrshёm u krye nё njё sallё koncertesh nё Bataclan nё qendёr tё Parisit, ku 1500 vetё ndiqnin koncertin. Pak pas mesnatёs forcat e policisё ndёrhynё nё ndёrtesёn, ku kishin depёrtuar sulmuesit dhe qёllonin anё anё e mbanё. Pasi iu dha fund kёtij aksioni autoritetet vunё nё dukje, se nё sallё ka pasur rreth njёqind tё vdekur. Katёr prej tyre ishin atёntatorёt, prej tё cilёve tre kishin aktivizuar brezin me lёndё eksploive qё mbanin nё trup, sikurse njoftoi policia. Njё dёshmitar okular njoftoi nё televizionin France Info, se atentatorёt kishin thirrur "Allah Akbar" (Zoti ёshtё i madh) dhe „kishin qёlluar drejt masёs sё njerёzve".

Shpёrthime nё stadium

Edhe nё afёrsi tё stadiumit Stade de France nё veri tё Parisit, ku po zhvillohej ndeshja mes kombёtares gjermane dhe asaj franceze, u krye njё sulm. Sipas hetuesve u vranё si pasojё katёr vetё, ndёr ta tre terroristё. Se kush qendron pas sulmeve dhe pengmarrjes, ёshtё ende e paqartё. Dёshmitari okular Pierre Janaszak tha, se atentatorёt nё Bataclan kishin pёrmendur si arsye pjesёmarrjen e Francёs nё aksionin ushtarak tё drejtuar prej SHBA-sё kundёr milicёve xhihadistё „Shteti Islamik“ (IS) nё Siri dhe nё Irak.

Presidenti i Francёs François Hollande u shpreh pёr „sulme terroriste tё pёrmasave deri tani tё papara" dhe shpalli gjendjen e jashtёzakonshme pёr tё gjithё Francёn. Ai tha se ka „mobilizuar tё gjitha forcat“, pёr tё arritur neutralizimin e terroristёve dhe pёr tё siguruar kurtieret e prekura tё qytetit. Sipas tё dhёnave nga pallati Élysée janё mobilizuar 1500 ushtarё shtesё pёr tё pёrforcuar masat e sigurisё nё kryeqytet. Gjatё vizitёs nё Bataclan Hollande tё shtunёn (14.11) nё mёngjes herёt deklaroi se do tё ketё „njё luftё tё pamёshirshme“ kundёr terrorizmit.

Thirret kёshilli i sigurisё

Hollande ende pa mbaruar ndeshja e futbollit Gjermani – Francё nё stadiumin nё veri tё Parisit u evakuua dhe mё pas krijoi njё shtab krize nё Ministrinё e Brendёshme. Spektatorёt u drejtuan pёr t'u larguar nga stadiumi pёrmes tri dalejve, Qindra spektatorё pas pёrfundimit tё ndeshjes dolёn nё fushё tё frikёsuar dhe qendronin atje. Atyre iu desh tё qendrojnё pёr njё farё kohe nё stadium. Ndonёse policia mendon, se atёntatorёt janё vrarё, tё gjithё parizienёve u ёshtё bёrё thirrje tё qendrojnё nё shtёpi. Pesё linja metroje janё ndёrprerё. Spitalet nё Paris kanё vendosur njё plan emergjence nё fuqi. Hollande thirri tё shtunёn nё mёngjes kёshillin e mbrojtjes dhe anulloi pjesёmarrjen nё samitin e G20 tё dielёn nё Ankara.

Indinjatё nё mbarё botёn

Kancelarja e Gjermanisё Angela Merkel u shpreh „e tronditur thellё“ mbi dhunёn. „Mendimet e mia nё kёto ҁaste janё me viktimat e siҁ duket sulmeve terroriste, me tё afёrmit e tyre si dhe me tё gjithё njerёzit nё Paris", deklaroi Merkel. Ministri i Jashtёm Frank-Walter Steinmeier, i cili ndodhej nё stadium me presidentin Hollande, u shpreh „i indinjuar dhe i tronditur“. „Ne qendrojmё pёrkrah Francёs“, deklaroi ai nё shёrbimin online Twitter. Edhe traineri i kombёtares gjermane Joachim Löw u shpreh „i tronditur dhe i shokuar" pёr sulmet. Menaxheri i kombёtares Oliver Bierhoff tha, se edhe lojtarёt janё tё shokuar.

Presidenti i SHBA-sё Barack Obama e dёnoi serinё e sulmeve si njё „sulm ndaj njerёzimit dhe vlerave tona universale". Edhe kryeministri britanik David Cameron u shpreh i shokuar. Presidenti turk Rexhep Tayyip Erdogan i shprehu Francёs „ngushёllimet e thella“ dhe i bёri thirrje bashkёsisё ndёrkombёtare tё arrijё „konsensus“ nё luftёn kundёr terrorizmit.