Bush: Shoqëria kineze nuk duhet të ketë frikë nga liria | FOKUS | DW | 16.11.2005
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

FOKUS

Bush: Shoqëria kineze nuk duhet të ketë frikë nga liria

Japonia është stacioni i parë i vizitës tetëditore të Presidentit amerikan Xhorxh Bush në Azi. Në një falim të mbajtur në Kijoto, Bush i drejtoi një apel qeverisë kineze, që hapja ekonomike e vendit të shoqërohet me lirinë e shprehjes se mendimit dhe lirinë fetare.

Bush në Kijoto, 16 nëntor 2005

Bush në Kijoto, 16 nëntor 2005

Në fakt gjatë vizitës tetëditore të Presidentitamerikan në Azi janë në plan të parë temat e natyrës tregëtare. Mirëpo në Japoni, Xhorxh Bush foli më pak për tregëtinë e lirë se sa për temën e tij të dashur: Lirinë.

Në vizitën e zhvilluar në qytetin mbretëror Kijoto ,Bush kërkoi më shumë demokraci në Azi dhe me këtë mendonte Kinën, Korenë Verirore dhe Burmën. Ndonëse, kolegu i tij japonez nuk e kishte pritur, Bush apeloi tek kreu kinez që t’i lejojë më shumë liri qytetarëvetë vet.

Liri për shoqërinë kineze

« Populli kinez dëshiron më shumë liri, shprehjetë mendimit dhe të drejtë ushtrimi të fesë, pa patur kontroll të shtetit,“ tha Bush. Kinezët dëshirojnë të lejohet shtypja e librit të shenjtë të Biblës dhe tekste të tjera, pa pazur frikë, se mund të dënohen, tha Presidenti amerikan.

Ajo që unë do t’i sugjeroja Kinës dhe vendeve të tjera,- tha Bush është që "Në interes të një shoqërie të lirë është që të lejosh që qytetarët e saj, pa kufizime të kenë të drejtë të luten. Udhëheqësit nuk duhet të kenë frikë nga e drejta e shoqërisë për të jetuar në liri.”

Kina nuk dëshiron përzierje nga jashtë

Kreu kinez ka reaguar shumë ftohtë ndaj pohimeve të Bushit: “Kina nuk toleron përzierje nga jashtë në çështjet e saj të brendshme”, ka thënë ministri i punëve të jashtme Li. Bush, në fjalimin e tij lavdëroi Tajvanin, që nga ana e Kinës vazhdon të trajtohet si pjesë e saj.

“Tajvani ka kaluar me sukses të plotë fazën e kalimit nga represioni në demokraci“, tha Presidenti amerikan. Në të njëjtën kohë, ai tha se problemet mes Kinës dhe Tajvanit duhet të zgjidhen me dialog.

SHBA e kënaqur me Japoninë

Ndërmjet Bushit dhe kryeministrit japonez, Juniçiro Koicumi zotëroi harmoni. Sipas Bushit, Japonia ështënjë shtyllë e stabilitetit dhe sigurisë në Azi, dhe njën ga partnerët më të rëndësishëm të SHBA-ve. Një"Japoni e lirë" ndihmon në transformimin e botës, një shembull i këtillë është angazhimi japonez në Irak.

Të dy vendet kanë arritur kohët e fundit t’itejkalojnë shumë çështje të diskutueshme. Uashingtoni është shumë i kënaqur, që ekonomia japoneze sërish është duke shënuar rritje dhe që reformat do të vazhdojnë, pas fitores së sërishme në zgjedhje tëKoizumit. SHBA-të dhe Japonia kanë arritur edhe bashkëpunim të mirë ushtarak. Kjo flet edhe për tërheqjen e 7 mijë ushtarëve amerikanë. Uashingtoni po mbështet anëtarësimin e Japonisë, si të vetmin kandidat në Këshillin e Sigurimit të OKB-së. Kjo bënq ë qeveria e Tokios të vazhdojë mandatin e ushtarëvetë saj në Irak. Mishi amerikan po ashtu sërish do të kthehet në tregun japonez.

 • Data 16.11.2005
 • Autor Martin Fritz
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Aqhi
 • Data 16.11.2005
 • Autor Martin Fritz
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Aqhi