САД и Израел за палестинска држава | Вести | DW | 20.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

САД и Израел за палестинска држава

*

САД и Израел сакаат создавање палестинска држава и напредок во тој процес.По средбата меѓу американскиот претседател Џорџ Буш и израелскиот премиер Ехуд Олмерт во Вашингтон,тие изјавија дека ја делат визијата за две држави кои ќе живеат во мир една покрај друга.Двајцата политичари потенцираа дека сакаат соработка со палестинскиот претседател Махмуд Абас и умерениот Фатах.