1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Националното знаме на Израел
Фотографија: Lindsey Wasson/AP/dpa/picture alliance

Израел

Израел е држава на Блискиот Исток. Државата прогласи независност во 1948 година. Тел Авив е економски и технолошки центар на земјата, додека седиштето на владата е во прогласениот главен град Ерусалим

Прескокни го блокот Рубрики

Рубрики

Прикажи повеќе
Прескокни го блокот ДВ препорачува

ДВ препорачува