1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW

Израелски-палестински ресторан: „Правете хумус, не војна“

7 ноември 2023

„Правете хумус, а не војна“ - тоа е мотото на берлинскиот израелско-палестински ресторан „Канаан“. Тие во Берлин осум години служат хумус и надеж, а сега нивната мисија привлекува повеќе внимание од кога било.

https://p.dw.com/p/4YUt5

Поврзани со заедничката љубов кон хумусот, косопствениците, Израелец и Палестинец, го отворија „Канаан“ заедно пред 8 години. Тие нудат јадења без месо од нивните култури, заедно со порака за мир.
 
Косопственикот Оз Бен Давид вели:

„Сакаме да дадеме пример за тоа како работите можат да изгледаат само ако се осмелиме да размислуваме надвор од кутијата.“

Тие решиле да затворат неколку дена во октомври, поради безбедносни причини, откако терористичкиот напад на Хамас врз Израел и израелската воена реакција доведоа до тензична ситуација во Берлин, каде што моментално има и произраелски и пропалестински демонстрации и бран антисемитски и расистички закани.

 Но, сега тие одлучија повторно да отворат и да продолжат да бидат извор на надеж за мир.

Косопственикот Џалил Дабит, кој моментално е во Рамла, Израел, објаснува:

„Идејата за 'Канаан', тоа е повеќе од храна. Треба да им се покаже на луѓето, ширум светот, дека Израел и Палестина можат да работат заедно, тоа е идејата на 'Канаан'.“